Maďarský soud potvrdil vinu hliníkáren za ekologickou katastrofu u města Ajka

Maďarské hliníkárny podle dílčího rozsudku nesou vinu za ekologickou katastrofu z října předminulého roku. Firmu u budapešťského soudu žalovaly dvě soukromé osoby, které se nehodou cítily poškozeny. Největší ekologickou havárii v maďarských dějinách způsobilo prasknutí hráze zásobníku s toxickým kalem z hliníkárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina jedovatého kalu dosahovala v nejnižší části obce Kolontár do výše až dvou metrů.

Hladina jedovatého kalu dosahovala v nejnižší části obce Kolontár do výše až dvou metrů. | Foto: Tomáš Adamec

Dnešní takzvané ‚mezirozhodnutí‘ soudu v Budapešti se týkalo dvou žalob. První podaly tři soukromé osoby kvůli tomu, že jedovatý červený kal zničil jejich domy, způsobil jim zranění a psychické problémy. V druhé žalobě žádá rodina z Kolontáru odškodné za podobné újmy, plus za smrt babičky.

Dohromady by měly hliníkárny vyplatit 32 miliónů forintů, tedy přes 120 tisíc eur. Soud rozhodl, že za škody způsobené protrhnutím hráze odkaliště, je firma zodpovědná.

Odborníci tvrdí, že přestože je verdikt nepravomocný, může být precedentem i pro velké stání stát versus hlinikárny, které začalo před měsícem. Před soudem stojí 15 lidí, mezi nimi také bývalí i současní manažeři včetně generálního ředitele firmy. Prokuratura pro ně žádá tresty odnětí svobody od 5 do 10 let.

Při největší ekologické katastrofě v dějinách Maďarska se 4. října 2010 z protržené hráze vyplavilo dohromady milion krychlových metrů červeného bahna. Zahynulo deset lidí, přes dvě stě bylo zraněno. Stovky hektarů půdy a desítky domů v obcích Kolontár, Devecser či Ajka byly zničeny.

Igor Maňour, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme