Maďarským nemocnicím hrozí zestátnění. Jsou zadlužené

Největší distributor léků v Maďarsku odmítl dodávat léky do nemocnic. A to do té doby, než nemocnice svoje dluhy vyrovnají. Ty už se v přepočtu přibližují jedné miliardě korun. Nemocnice by mohlo zachránit zestátnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky budou dostávat jen ty nemocnice, které budou distributorům platit dopředu | Zdroj: Reuters

Společnost Hungaropharm dodá léky jen těm nemocnicím, které si dluhy vyrovnají a budou platit dopředu. Výjimku budou tvořit léky a přípravky potřebné k záchranně života.

Velkoobchodní společnost je rozladěná i proto, že nemocnice dostaly koncem minulého roku víc než 27 miliard forintů právě na vyrovnání svých dluhů. Nemocnice mají ale dluhy i jinde, nejen vůči svým dodavatelům léků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O maďarském sporu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

Diskuze mezi nemocnicemi a distributory jsou neustálé. Vždy se nějaké peníze podaří vyplatit, najít nebo získat, ale to se zdá být nejisté a neperspektivní.

Ministerstvo zdravotnictví do sporu nemíní zasahovat. Tajemník ministerstva ale nevyloučil zásah do budoucna, protože starost o nemocné nemůže být vyloučena.

Nemocnice zdravotnická zařízení se začínají vracet pod křídla státu. Jde o jakési opětovné zestátnění, protože dosavadní praxe se neosvědčila. Dodavatelé také budou mít jistoty ve státem vlastněné nemocnice.

Gregor Martin Papucsek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme