Maďarským prezidentem bude dalších pět let János Adér. Parlament ho zvolil ve druhém kole

Maďarským prezidentem byl v pondělí podle očekávání zvolen na další pětileté období János Áder. Dosavadní hlavu státu podpořili poslanci vládních stran. Vítězství se ale dočkal až ve druhém kole, protože v prvním nezískal podporu dvou třetin ze všech 199 členů parlamentu, jak stanoví ústava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident János Áder v maďarském parlamentu | Zdroj: ČTK

Áder je blízkým spolupracovníkem premiéra Viktora Orbána. V prvním, dopoledním hlasování obdržel 131 hlasů, tady o pouhé dva hlasy méně, než potřeboval k okamžitému úspěchu.

Jeho soupeře, kandidáta levice Lászlóa Majtényiho, podpořilo 44 opozičních poslanců. Zbylých 24 zákonodárců krajně pravicové strany Jobbik se hlasování zdrželo.

Ve druhém kole, v němž k vítězství stačila jen podpora poloviny členů zákonodárného sboru, pro Ádera opět hlasovalo 131 poslanců vládní koalice. Majtényi dostal už jen 39 hlasů.

Kvóty v Maďarsku odmítlo víc lidí, než kolik jich v roce 2003 hlasovalo pro vstup do EU

Číst článek

Za Áderem podle průzkumů stojí 54 procent Maďarů.

Současný maďarský prezident János Áder byl poprvé zvolen 2. května 2012, úřadu se oficiálně ujal 10. května 2012. Za Áderem podle průzkumů aktuálně stojí 54 procent Maďarů.

Vládní strana Fidesz nominovala Ádera na další funkční období loni v prosinci. Předseda parlamentu László Kövér již dříve ocenil jeho úsilí o sjednocení země během prvního funkčního období a řekl, že prezident byl "čitelný" a "srozumitelný" ve svých rozhodnutích, když vracel zákony k projednání parlamentu či k ústavnímu soudu.

Charles Bronson | Foto: Fish Cop, Wikimedia Commons

Vztah mezi ním a lídrem strany Fidesz Viktorem Orbánem nebyl vždy idylický. V roce 2007 se dokonce v deníku Magyar Nemzet objevila spekulace, že názorové rozpory mezi oběma politiky jsou tak velké, že Áder uvažuje o založení vlastní strany. Nakonec ale raději zvolil odchod do Evropského parlamentu.

Kvůli fyzické podobnosti se slavným americkým hercem se mu přezdívá Charles Bronson z Csorny.

ČTK, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme