Maďarští bezdomovci se vracejí do ulic. Ústavní soud zakázal jejich vyhánění

Do budapešťských podchodů se vracejí bezdomovci. V dubnu a květnu je odtud policisté vyhnali, nejednou s použitím násilí, ústavní soud pak ale anuloval nový přestupkový zákon, který bydlení na ulici trestal. Sociální problémy podle něj nelze řešit policejní silou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V podchodu u Západního nádraží sále hlídají policisté

V podchodu u Západního nádraží sále hlídají policisté | Foto: Gregor Martin Papucsek

Lajos Kate, podle odhadu 45letý budapešťský bezdomovec, ještě neví, zda bude spát v podchodu. Přes den se tam ani nezdržuje, ačkoli je tam přece jen tepleji. Bude prý nejspíš spát tam, kde zajíci – pod keři.

Skupina bezdomovců se zatím zdržuje na náměstí, zkušenosti s policisty je nutí k obezřetnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi budapešťskými bezdomovci natáčel spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Je mezi nimi i žena, nedůvěřivá vůči policistům. Vypráví, že je v uplynulých měsících nejednou odvedli na služebnu a zbili, dokonce jim prý sebrali i drobné, které měli v kapse.

Maďarský parlament změnil v dubnu zákon o přestupcích. Zdržovat se na veřejném prostranství za účelem bydlení bylo od té doby přestupkem trestaným pokutou až 50 tisíc forintů, což je téměř 5 tisíc korun.

„Proč by nás pokutovali?“ ptá se muž ve středním věku v rušném podchodu u Západního nádraží. Rozbalil opět ležení u nefunkčních telefonních budek a spolu s ním jeho partnerka, která dodává: „Bezdomovci dát pokutu? Vždyť ani ti, kteří mají byt a pracují, nedokážou často zaplatit takové částky.“

Lajos Káté, jakýsi šéf skupiny bezdomovců na náměstí u Západního nádraží | Foto: Gregor Martin Papucsek

„Jsme tam, kde chceme být a máme z toho radost,“ skáčou si do řeči. Nemusí se neustále balit se svými přikrývkami a psy.

Návrat bezdomovců na stará místa potvrzují i lidé, kteří u nádraží prodávají. „Večer, když už se stmívá a vzduch se ochlazuje, je jich tu mnohem více, podchod je plný bezdomovců. Je to tak asi dva týdny, kdy se obnovily staré pořádky a můžou se zdržovat v metru a podchodech,“ říká žena z obchodu s kosmetikou, odkud je vidět na celý široký podchod.

Situace ale není legislativně zcela jasná. Znalec problematiky, viceprezident Maltézské charity v Maďarsku Miklós Vécsey ji vysvětluje takto: „Ústavní soud vůbec nerozhodl, že odteď lze žít na ulici. Rozhodl v jediné věci. Že sociální problémy je třeba řešit sociálními prostředky a ne policejními.“

Odpůrci z řad poslanců hlavního města oponují ústavnímu soudu tím, že oživil právo na zamrznutí na veřejném prostranství.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme