Maďarští doktoři chystají stávku. Hrozí i hromadným odchodem

Po českých a slovenských lékařích se bouří i jejich kolegové v Maďarsku, kteří také plánují hromadné odchody do zahraničí. V posledních dnech vyhrožují odchodem a protestními akcemi hlavně takzvaní rezidenti a praktičtí lékaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékaři | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Problémy maďarských doktorů jsou stejné, jako nedávné problémy českých lékařů: neadekvátní finanční ohodnocení, nevhodné pracovní podmínky včetně pracovní doby, což charakterizuje hodně práce za málo peněz. Prezident asociace rezidentů Magor Pap dokonce tvrdí, že mladý lékař vydělává stejně, jako metař.

O víkendu jednali doktoři s lékařskou komorou a odbory, aby následně poslali vládě ultimátum. Takzvaní rezidenti, tedy mladí lékaři s diplomem, ale bez atestace, svolali na příští neděli rozhodující kongres, na kterém schválí zásadní kroky, které se dosud nepodařilo s ministerstvem zdravotnictví dohodnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek o problémech maďarských lékařů v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Mladí lékaři vyhrožují, že z Maďarska odejdou pracovat do zahraničí, ale zatím masově neodcházejí- Chtěli by zůstat doma a vylepšit podmínky pro svoji práci. Uvědomují si, že je maďarské zdravotnictví ve velmi vážné situaci a očekávají od vlády zásadní opatření.

Vláda se k jejich požadavkům staví velmi liknavě, a tak rezidentům dochází trpělivost. Chystají proto i radikální kroky, jako například stávku.

Proslýchá se také, že rezidenti dávají hromadně výpovědi do advokátního depozitu pro případ, že bude situace neúnosná. V takovém případě by natvrdo odešli z práce.

V Maďarsku je 29 tisíc lékařů a jejich počet neustále klesá. Stále více lékařů odchází ze země, než kolik jich vychází ze škol.

Gregor Martin Papucsek, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme