Maďarští hasiči bojují s požáry pusty

Zatím neúspěšně bojují maďarští hasiči s rozsáhlými požáry, které v těchto dnech zuří na proslulé stepi "Hortobágyi puszta" východně od Budapešti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči v akci | Foto: HZS Praha

Jen co se hasiči včera vypořádali s požárem u obce Nagyiván, který zničil asi 150 hektarů porostů, už začalo hořet v jižní části pusty východně od Kecskemétu.

Ve večerních hodinách tam bylo v plamenech už přes 300 hektarů lesních porostů. Na místo požáru přijelo přes padesát hasičských sborů, protože v postižené oblasti sídlí několik druhů vzácných a chráněných ptáků, které nyní mají mláďata.

Boj s požárem je podle hasičů velmi těžký, protože oheň vzplane vždy na jiném místě. Proti živlu byly nasazeny i dva vrtulníky. Tři dosavadní větší požáry zničily na pustě Hortobágy už téměř 15.000 hektarů.

Podle odborníků je hlavní příčinou ohně velké sucho, které v oblasti trvá už několik týdnů. Často fouká poměrně silný vítr, což umožňuje rychlé rozšíření živlu. Hortobágyská pusta, která leží 145 kilometrů východně od Budapešti, je největším a nejstarším národním parkem Maďarska s rozlohou 520 kilometrů čtverečních.

Park, zanesený na seznam světového dědictví UNESCO, je velkou turistickou atrakcí a domovem více než 300 druhů ptáků a několika druhů vzácných zvířat.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme