Maďarští novináři svolávají na Silvestra masovou demonstraci

Už 20. den trvá zvláštní protest před budovou maďarské televize. Hladovku drží novináři a zároveň i odborářští šéfové organizace televizních tvůrců. Původně protestovali proti falšování zpravodajského materiálu, což přikázali zhora. Ale zdá se, že protest nabírá širší rozměry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balázs Nagy Navarro, hlavní organizátor hladovky

Balázs Nagy Navarro, hlavní organizátor hladovky | Foto: Gregor Martin Papucsek

Balázs Nagy Navarro velel i středečnímu protestnímu shromáždění asi tisíců lidí před televizí. On je hlavní ‚značkou‘ této akce. I po téměř třech týdnech je skromný.

"Odborový lídr a novinář chtěl v zoufalství upozornit na něco. Na to, že se média řídí opět z jedné centrály, shora přicházejí příkazy do zpravodajských redakcí veřejnoprávní televize a rozhlasu, které ztratily svou čest. Nemysleli jsme si, že to bude trvat tak dlouho a stejně tak jsme nepředpokládali, že naše akce bude mít širokou společenskou podporu, protože už nejde jen o situaci veřejnoprávních médií a svobody tisku, ale celkově o základní otázky demokracie. Připomíná to absurdní drama, když sem posílají ochranku, aby nás obklíčili a izolovali kovovými zátarasy. Jak dál? My už dlouho nevydržíme, přejdeme na takzvanou valící se hladovku. Vždy budou touto formou protestovat tři čtyři, ale pouze dva až tři dny a pak je někdo vystřídá, neboť akce musí mít pokračování,“ říká Navarro.

Podle renomovaného televizního žurnalisty z 90. let Zoltána Lovaze jde o spontánně vzniklou amatérskou akcit. Nechybí mu sebeironie, ale ani hněv. Je přesvědčen, že vláda vede zemi směrem k morálnímu krachu. Bojovně naladěný tvrdí, že zde existuje jakási kontinuita.

Přehrát

00:00 / 00:00

S maďarskými novináři natáčel spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

"V srpnu 1989 jsem byl se svými přáteli na Václavském náměstí a demonstroval jsem za svobodu Čechoslováků. Když jich policie v Praze několik zadržela, zorganizovali jsme sedací stávku a hladovku před československou ambasádou v Budapešti. Trvala 12 dní, dokud je v Praze nepropustili. I tehdy to byla zpočátku akce za lidská práva, která vyústila do svržení režimu. Teď by to mohlo pomocí facebookové generace, nového hnutí Solidarita i nás novinářů, vyústit do svržení systému, který buduje Viktor Orbán,“ vysvětluje Lovaz.

Zkouška mikrofonu, tedy zkouška síly nového protivládního hnutí se projeví na Silvestra u parlamentu, kam hladovkáři svolali masovou demonstraci.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme