Maďarští opoziční socialisté jsou návrhem ústavního zákon o paměti národa pobouřeni
Maďaři chtějí pojmenovat viníky zločinů spáchaných v dobách komunistického režimu. 22 let po změně režimu kvůli tomu zřejmě schválí nový ústavní zákon. Podle vládního Fideszu, který normu předkládá, není na něco takového nikdy pozdě. Zákon o paměti národa se dotkne i současné opoziční Socialistické strany. Ta je pobouřena.
Nová ústava vstupuje v platnost 1. ledna a návrh zákona má - jak se zdůrazňuje v preambuli – nastolit spravedlnost. Po jeho schválení bude mimo jiné možné snížit vysoké důchody doposud žijícím prominentům bývalého komunistického režimu. Na tom se současná politická garnitura shoduje. Spory se ale vyostřily kvůli opoziční Socialistické strany.
Návrh ústavního zákona totiž deklaruje, že nástupnickou stranou totalitní Maďarské socialistické dělnické strany je právě současná Socialistická strana. Podle předkladatelů zákona tak i ona nese zodpovědnost za hříchy komunistického režimu. Zároveň ale upozorňují, že jde jen o symbolickou záležitost, praktické důsledky zákon straně nepřinese.
Co by mohl v Maďarsku přinést nový ústavní zákon o paměti národa, přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek.
Samotní socialisté jsou ale návrhem mimořádně pobouřeni. Podle nich se ústavní zákon dá zneužít, například i v politickém boji.
S ústavním zákonem jednoznačně nesouhlasí ani historikové a politologové. Podle nich není potřeba touto formou pojmenovat viníky minulosti. Kolektivně označit jednu stranu je podle nich nonsens. Upozorňují, že hodnocení dějin by mělo být věcí historiků a ne zákonodárců.
Jak v odpoledním Radiožurnálu upozornil budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek, v Maďarsku se v podobném smyslu jako například v Německu nevyrovnali s touto minulostí. „Neexistoval žádný zákon, který by zakazoval vykonávání jakýchkoli veřejných funkcí bývalým členům strany a podobně,“ dodal.