Maďarští voliči se před volbami v roce 2014 nebudou muset registrovat, rozhodl ÚS

Předběžná registrace voličů neodůvodněně omezuje volební právo, proto je protiústavní - takto se usnesl maďarský ústavní soud. Vládní strana Fidesz to násilím prosazovat nebude, a tak se maďarští voliči před volbami roku 2014 nebudou muset registrovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Registraci prosadila vládní dvoutřetinová většina ve volebním zákoně loni v listopadu.

Od té doby je to hlavní téma domácích sporů, protože opozice v povinné registraci viděla zbytečný úkon a snahu omezit případný protivládní tábor ve volbách.

Na ústavní soud se obrátil prezident János Ader, a sbor tedy dnes vynesl verdikt proti registraci, s tím, že omezuje volební právo.

Vládní strana Fidesz ještě včera avizovala, že by registraci přímo zahrnula do textu ústavy, takže ústavní soud by byl mimo hru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrušení registrace voličů mluvil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo Gragor Martin Papucsek.

Dnes už od toho upustila a oznámila, že potřebnou dvoutřetinovou většinu na to má, ale síla neznamená všechno, racionálnost musí mít tentokrát přednost.

“I po rozhodnutí ústavního soudu by byla možnost změnit ústavu a registraci upravit přímo v textu základního zákona. Dvoutřetinová parlamentní většina na to má pověření od voličů, má na to politickou sílu. Síla však není vše, hlas rozumu a politické odpovědnosti si od nás vyžadují jiný přístup,“ říká předseda parlamentního klubu vládní strany Fidesz Antal Rogan.

Opozice byla doslova šokovaná, hodiny poté nemohla ani reagovat. Naopak byla připravená na další boj proti vládě v otázce registrace. Díky tomu by totiž získala na svoji stranu další voliče. Vláda jí tak sebrala vítr z plachet.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme