Maďarští vysokoškoláci demonstrují proti podpisu studentských smluv

Vysokoškoláci v Maďarsku jsou revolučně naladění - v Budapešti celou noc okupovali přednáškové místnosti na filozofické fakultě, a přes město pochodovali od jedné univerzity ke druhé. Zajídají se jim plány vlády na omezení vysokoškolské autonomie a svobody studentů zvlášť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarští studenti protestovali v Budapešti | Zdroj: Reuters

HA-HA. To není výraz pro smích, takto se vyslovuje zkratka názvu vysokoškolské studentské organizace, která napodobuje nejlepší revoluční tradici piešťanské mládeže a na schodech Národního muzea recituje Národní píseň od revolučního básníka z roku 1848 Sándora Petofiho.

Tehdy to znamenal začátek opravdové revoluce, teď je to protestní akce HA-HA, tedy Posluchačské sítě. Druhá velká organizace, Společenstvo posluchačských samospráv, se tentokrát do akce nezapojila. S vládou jednala, i když se nakonec cítila podvedená. Faktem ale zůstává, že maďarští studenti teď tvoří dvě velké skupiny – HA-HA je radikálnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarští vysokoškoláci odmítají uhradit školné, pokud po škole odejdou do zahraničí

Muzeum je jen kousek od Filozofické fakulty, kde studenti obsadili dost poslucháren a desítky z nich tam strávily celou noc. Nazývali to blokádou v zájmu zachování svobody univerzity. Jejich nejoblíbenějším sloganem je ‚Svobodná země – svobodná univerzita‘, s ním vyšli do ulic už včera po poledni.

„Opět nadešel čas, aby byl slyšet nás hlas. Máme ještě dostatek sil, doufáme, že se to dostane k lidem v rozhodujících pozicích. Pak nemůžou říct, že jsme jim neoznámili, že je tu něco v nepořádku,“ říká v centru města představitel HA-HA z Filozofické fakulty.

Další student výsledek v nějakém kratším výhledu nečeká, ale myslí si, že je třeba se ozvat proti neustálé nejistotě. Uvnitř univerzity, v největší posluchárně, mluví jeden z vůdců demonstrace o tom, že univerzita patří studentům, ale vláda se jim ji pokouší vzít. Studentské požadavky dokonce označuje za nelegitimní.

„My jsme ale i nadále pevně proti takzvaným studentským smlouvám, nedopustíme, abychom je museli podepisovat.“

Studentskou smlouvou nazývá maďarský studentský slang ‚dohodu o připoutání k rodné zemi‘. Jde o to, že se absolvent vysoké školy zavazuje, že po získání diplomu neodejde do zahraničí, v opačném případě musí pak vrátit náklady na studium. Jednotně to odmítají všechny studentské organizace.

Gregor Martin Papucsek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme