Maďarští vysokoškoláci se bouří proti úsporným plánům ministerstva školství

Studenti vysokých škol v Budapešti dnes večer na půl hodiny zablokovali provoz na jednom z hlavních mostů na Dunaji. Odtud se přesunuli do ulic maďarské metropole, kde dál protestují. Požadují odstoupení ministryně školství a zrušení školného.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť byla zapsaná do seznamu UNESCO už v roce 1987

Budapešť byla zapsaná do seznamu UNESCO už v roce 1987 | Foto: Jaroslav Skalický

Tisíce studentů se vydaly z kampusu budapešťské univerzity přes Petöfiho most, který zablokovali v největší večerní dopravní špičce.

Pak pochodovali podél Dunaje a následně přes celé centrum došli na náměstí před parlamentem, kde zrovna probíhalo i jednání poslanců, mimo jiné i o příštím rozpočtu, který ořeže právě i výdaje na školství. O této formě protestu předtím rozhodli na podvečerním shromáždění.

Studenti jsou sice naladěni revolučně, ale chovají se disciplinovaně, pouze skandují hesla jako „Nechceme školné“ či „Svobodné univerzity“. K vidění ale byl i transparent s nápisem „Mámo, táto, prodejte dům, chtěl bych dostudovat“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O demonstraci vysokoškoláků v Budapešti informoval spolupracovník Českého rozhlasu G. M. Papucsek

Studenty podráždilo dnešní vyjádření vládních politiků, kteří i v parlamentu zopakovali, že studenti studují příliš dlouho, jako kdyby se jim nechtělo do života.

Vláda sice nezavádí přímo školné, ruší ale většinu státem plně hrazených vysokoškolských studijních míst. A to hodnotí studenti v podstatě jako zavádění školného, protože za nejpopulárnější obory, jako jsou právo, ekonomie, filozofické a umělecké směry, budou většinou plně platit.

Politici původně plánovali, že podpoří zhruba 50 tisíc studentských míst. Na tento školní rok jich ale vytvořili nakonec jen 27 tisíc a v příštím roce už to bude jen něco přes 10 tisíc.

Podle studentů politici oklamali voliče

Stát chce opatřením ušetřit, příští rok díky němu uspoří na vysokoškolských výdajích 23 miliard forintů, tedy něco přes dvě miliardy korun. Ale právě omezení podpory hodnotí studenti fakticky jako zavedení školného.

A školné strana Fidesz v čele s Viktorem Orbánem v předvolební kampani zcela odmítla. Podle studentů tak oklamala voliče. Vadí jim také, že s nimi vláda o ničem nejednala.

Studenti dnes demonstrovali také v Szegedu, kde obsadili vládní úřad a spojili se řetězy. Na zítřek plánují pochody v Debrecíně a Pécsi a protesty mají vyvrcholit ve středu celostátním pochodem, demonstrací či dokonce stávkou.

Gregor Martin Papucsek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme