Maďarští železničáři stávkují, vlaky z Česka končí na Slovensku

V Maďarsku opět nejezdí vlaky. Železničáři stávkují za vyšší platy, neřekli ale, kdy svůj protest ukončí. Stávka se dotkla i zahraničních spojů, všechny mezinárodní rychlíky končí na maďarských hranicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka na maďarské železnici | Zdroj: ČTK

Protest maďarských železničářů narušil vlakové spojení zejména kolem Budapešti a ve východních oblastech Maďarska. V provozu zůstala jen hrstka vlaků a většina cestujících se musela spolehnout na autobusovou dopravu.

Dopad na železniční dopravu z České republiky a ze Slovenska je mizivý, týká se dohromady asi čtyřiceti vlaků. "Všechny soupravy končí na slovensko-maďarských hranicích, stejně tak vlaky opačným směrem, které vyjíždí z Budapešti, jedou ze slovensko-maďarských hranic," řekl Radiožurnálu mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Maďarští železničáři žádají zvýšení platů o deset procent se zpětnou platností od loňského července a podíl z prodeje nákladní divize MÁV Cargo, na což ovšem ministerstvo dopravy nehodlá přistoupit. Ministr dopravy ale uvedl, že úřad bude muset finančně podpořit autobusové společnosti, aby zajistil veřejnou dopravu, za kterou je odpovědný.

Podle ministra má stávka politické pozadí a jejím cílem je vytvořit napětí do 9. března, kdy se koná v Maďarsku referendum o tom, zda-li lidé chtějí platit poplatky ve zdravotnictví či nikoliv. Stávku organizuje jeden z největších odborových svazů v zemi VDSZSZ. Kromě mzdových požadavků protestuje nejen proti rušení řady tratí, ale i proti částečné privatizaci zdravotnického systému. Od loňského října uspořádal již několik krátkých stávek.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme