Maďary čeká referendum o povinných kvótách pro přijímání uprchlíků

Maďarská vláda chce uspořádat referendum o evropských kvótách na přerozdělování uprchlíků. Zatím není jasné, kdy se plebiscit bude konat. Pravicová vláda v Budapešti myšlenku kvót dlouhodobě odmítá. Přerozdělování běženců na jejich základě ale zatím v praxi téměř nefunguje, Evropská unie takto doposud přemístila jen několik set migrantů. Referendum už dříve navrhla krajně pravicová strana Jobbik.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Zdroj: Reuters

„Chcete, aby Evropská unie mohla i bez souhlasu národního shromáždění předepsat povinné přesídlení nemaďarských občanů do Maďarska?“

Tak zní otázka, kterou předkládá vláda na lidové hlasování, a není pochyb, že otázka přes síto volební komise a jiných orgánů projde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarsko chce vypsat referendum o plánu EU na přerozdělování uprchlíků mezi členské země podle kvót. Více spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

„Nemůžeme přijmout nad hlavami lidí, proti vůli Evropanů takové rozhodnutí, které vážně změní jejich život a život budoucích generací,“ zdůraznil premiér Viktor Orbán při odůvodňování referenda s tím, že migrační kvóty by překreslily kulturní a náboženskou tvář Evropy.

Mnozí, včetně levicové opozice, ale smysl plebiscitu zpochybňují. Maďarská vláda se totiž – podobně jako Slovensko – kvůli kvótám už obrátila na Evropský soud v Lucemburku.

Podle průzkumů za posledních šest měsíců jsou navíc proti kvótám a migrantům dvě třetiny lidí a politiku vlády, která postavila na hranicích plot a uprchlíky do Maďarska nepouští, schvalují.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schninas na pravidelné tiskové konferenci komise nechtěl zprávu o maďarském záměru komentovat.

Vídeň nepozvala Řecko na schůzku o migraci, Atény protestují

Číst článek

Maďarská pravicová vláda patří k hlavním kritikům kvót, které většina členských zemí EU prosadila loni v září na jednání ministrů vnitra.

Nevládní organizace Amnesty International ve své dnešní zprávě označila Maďarsko za zemi, která projevila k evropskému řešení uprchlické krize nejsilnější odpor.

AI také kritizovala kriminalizaci nelegální migrace a vztyčení plotů na jižních hranicích země. Připomněla, že loni maďarské úřady obvinily více než 900 běženců z nelegálního vstupu do země.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme