Zákon omezující koridu je protiústavní. Soudci zrušili omezení býčích zápasů na Baleárách

Španělský ústavní soud nařídil zrušit část zákona, kterým loni regionální vláda na středomořském souostroví Baleáry zakázala zabíjení býků na tradiční koridě. Soud o verdiktu informoval v pátek. Dospěl v něm k tomu, že zákon omezující koridu je neústavní. Porušuje totiž podle něj normu přijatou v roce 2013, která z býčích zápasů učinila součást národního kulturního dědictví.

Tento článek je více než rok starý.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korida je typickou španělskou zábavou

Korida je typickou španělskou zábavou | Foto: Ľubica Zlochová

Baleárská regionální vláda v červenci 2017 nezrušila konání býčích zápasů jako takových, ale zakázala zabíjení či špatné zacházení s býky. Zákon přijatý místním parlamentem také stanovil, že při jedné koridě smí bojovat jen tři býci a každý maximálně deset minut. Do arény nesmějí děti mladší 18 let a nesmí se tam prodávat alkohol. Za porušení pravidel hrozila pokuta až 100 000 eur (asi 2,5 milionu korun).

Ústavní soud zrušil zákaz koridy v Katalánsku. Přesto si na ni v Barceloně nezajdete

Číst článek

Krátce po přijetí zákona centrální španělská vláda oznámila, že krok Baleárských ostrovů napadne u ústavního soudu. Ten jí dal nyní za pravdu a vedení Baleár nařídil, aby příslušný zákon upravilo. Ústavní soudci mimo jiné uvedli, že nařízení znamená „překážku pro tradiční slavnosti“ a zavedenou podobu býčích zápasů mění natolik, že už s tradicí nemají nic společného.

Krutá zábava

Souboj s býkem v aréně, takzvaná korida, má ve Španělsku více než tisíciletou tradici. Pro první obyvatele Pyrenejského poloostrova byl takový souboj náboženským rituálem, Římané z něj pak udělali velkolepou podívanou.

Fenomén koridy má ve Španělsku stále mnoho příznivců. V posledních letech ale zájem domácího publika klesá a množí se protesty proti těmto slavnostem. Podle aktivistů bojujících za práva zvířat jde o okázalou formu krutosti na zvířatech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme