Španělé protestovali proti násilí na ženách. Za letošní rok jich rukou partnera zemřelo 44

V desítkách španělských měst vyšli lidé do ulic při příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. V Madridu se podle agentury AP přidaly k výzvě feministického sdružení desetitisíce lidí, kteří provolávali hesla jako „už žádné oběti, chceme svobodu“. Početné davy se shromáždily také v Barceloně, Seville, Valencii či Pamploně.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boj proti násilí na ženách představuje ve Španělsku národní úsilí, napsala agentura AFP. Od roku 2003 zde podle oficiálních čísel nejméně 972 žen zabili jejich partneři či bývalí partneři. Poté, co několik verdiktů nad pachateli sexuálních zločinů vyvolalo v zemi pobouření, připravuje vláda v této oblasti reformy a provádí také speciální výcvik stovek soudců.

Domácí násilí je genderový problém. Vinu nese vždy násilník, říká psycholožka

Číst článek

Podle AFP na manifestaci ve španělské metropoli dorazili ženy i muži všech věkových kategorií, objevovaly se celé rodiny nebo skupinky přátel. Zněly pokřiky jako „Madrid bude hřbitovem sexismu“, na transparentech byla k vidění hesla „spravedlnost“ nebo „pro ty, které už nejsou s námi“.

Nárůst domácího násilí

„Jsme tady kvůli všem zavražděným ženám. Osobně se nás to týká,“ řekla 60letá Rosa na madridském pochodu. „Situace se s naší generací změnila, ale je třeba dál bojovat, protože tento druh násilí je rozšířenější, než se zdá,“ uvedla mladá studentka Sofia.

Podle agentury Reuters loni ke španělským soudům doputovalo 166 000 stížností na „genderové násilí“, což představuje oproti předchozímu roku 16procentní nárůst. Počet žen zabitých od začátku roku svými partnery či bývalými partnery činí 44, uvádí vláda. Premiér Pedro Sánchez v neděli během summitu EU v Bruselu připomněl slib svého kabinetu usilovat o „vymýcení“ domácího násilí, ale také „sexistické kultury“ ve Španělsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme