Španělská volební komise vyloučila z televizní debaty ultrapravicovou stranu Vox. Nemá žádné poslance

Ve Španělsku se před parlamentními volbami, jež se konají příští týden, rozhořela i debata kolem účasti v televizních diskusích lídrů hlavních politických stran. Ústřední volební komise totiž tento týden vyloučila účast ultrapravicové strany Vox z debaty, kterou 23. dubna pořádá soukromá televize a v níž se měli utkat lídři pěti stran.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ultrapravicové španělské strany Vox Santiago Abascal. | Foto: EAG/CAT | Zdroj: Reuters

Volební komise vyhověla stížnosti tří menších regionálních stran (z Katalánska, Kanárských ostrovů a Baskicka), které mají zastoupení ve španělském parlamentu a které si stěžovaly na porušení zákona o volbách.

Podle nich i podle závěru komise by byla porušena zásada proporcionality, když by se debaty kromě větších parlamentních stran (lidovců, socialistů, Ciudadanos a Podemos) účastnil i zástupce strany Vox, která dosud nemá zastoupení v dolní komoře parlamentu a která ve volbách v roce 2015 získala jen 0,1 procenta hlasů.

Španělsko zatklo uprchlého polského podnikatele. Zveřejnil nahrávky, které vyvolaly politický skandál

Číst článek

Strana Vox ale od té doby výrazně posílila a nyní jí volební průzkumy dávají šance zhruba na 30 křesel v 350členném Kongresu poslanců. Do dolní komory parlamentu se tak dostane ultrapravicová strana poprvé od pádu diktatury v roce 1975. V senátu už má strana Vox, která brojí proti feministkám či nelegální migraci, jednoho zástupce díky loňským regionálním volbám v Andalusii.

Zájem občanů

Soukromá společnost Atresmedia po verdiktu volební komise do debaty, kterou odvysílají 23. dubna její televize La Sexta a Antena 3 a rozhlas Onda Cero, zrušila pozvání šéfovi Voxu Santiagovi Abascalovi. Ponechala pozvání pro Pabla Casada (lidovci), premiéra Pedra Sáncheze (socialisté), Alberta Riveru (Ciudadanos) a Pabla Iglesiase (Podemos). Kromě Sáncheze všichni účast potvrdili. Atresmedia ale uvedla, že podá stížnost na rozhodnutí ústřední volební komise s tím, že „debata v pěti je relevantní a v zájmu občanů“.

Omluvte se za dobytí Mexika. Došlo při něm k mnoha zločinům, vyzval prezident papeže a Španělsko

Číst článek

Podle deníků El País a La Vanguardia se premiér Sánchez už rozhodl, že do debaty na soukromou televizi nepůjde a dorazí jenom na podobnou diskusi, kterou 22. dubna organizuje veřejnoprávní televize RTVE.

Ta už od samého začátku počítala jen s lídry čtyř hlavních stran, bez Voxu. K tomu dostala minulý týden zelenou od ústřední volební komise, která jí povolila organizovat debatu bez Voxu. Na to si strana Vox stěžovala u nejvyššího soudu, který odmítl vydat předběžné opatření a rozhodnutí volební komise pozastavit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme