Madrid změní názvy ulic spojené s érou diktátora Franka

Madrid přejmenuje řadu tříd, ulic a náměstí. Ve španělské metropoli je totiž stále ještě mnoho z nich pojmenováno po prominentech režimu diktátora Franka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělsko, Madrid | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Metropole, jakou je Madrid, si nemůže dovolit ulice s názvy, které připomínají starý režim a genocidu,“ tvrdí španělské Fórum pro paměť národa.

A přidávají se i další organizace, které se roky snaží, aby z Madridu zmizely známky Frankovy diktatury. Těmi jsou především právě názvy některých ulic.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém opatření, které by mělo očistit Madrid od dědictví éry diktátora Franca, mluvila spolupracovnice ČRo ve Španělsku Lubica Zlochová

Iniciativa se opírá o zákon o historické paměti, který platí od roku 2007. Frankistické symboly se po celém Španělsku skutečně postupně odstraňují již několik posledních let. V některých lokalitách to jde ovšem pomaleji. A to byl i případ Madridu.

Jeho radnice byla posledních 24 let v rukou pravice. A ta neměla pro odstraňování symbolů minulosti velké pochopení.

Ve španělské metropoli ale po komunálních volbách minulý měsíc převzala moc levicová aliance Ahora Madrid (Teď Madride). Ta odstranění starých názvů slibovala již před volbami. Nyní proto městská rada schválila, že se město dědictví po Frankově diktatuře zbaví.

Generál Francisco Franco Bahamonde (1892–1975) se dostal k moci po vítězství ve španělské občanské válce (1936–1939). Zavedl v zemi fašistickou diktaturu a vládl jí až do své smrti. Jeho osobnost dodnes v mnohém rozděluje španělskou společnost, která se stále vypořádává s dědictvím minulosti.

Ulic, které nesou jména politiků Frankovy éry, je v Madridu předběžně 170. Radnice nejdřív sestavuje seznam jmen, která jsou sporná. Už nyní jich je asi 300.

Jednoduché to bude u politiků a vojenských představitelů. Těžší bude posoudit, kdo z kulturních představitelů by neměl mít svoji ulici.

Někteří historici například uvádějí, že sporný je i Salvator Dalí, jako obdivovatel Frankova režimu v jisté fázi svého života.

Jak dlouho bude posuzování a změna názvů trvat, dosud nikdo neví. Jisté je jen, že to nebude hned.

ČRo, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme