Madridská manifestace proti terorismu

Tisíce Španělů dnes vyjádřily odpor proti terorismu separatistů z organizace Baskicko a jeho svoboda. Té se všeobecně přičítá zodpovědnost za včerejší krvavý atentát v Madridu, při kterém zahynuly tři osoby a několik desítek dalších lidí bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při výbuchu nálože nastražené v automobilu přišli o život soudce vojenského senátu španělského Nejvyššího soudu Francisco Querol, jeho řidič a tělesný strážce. Jde o nejkrvavější atentát organizace ETA od začátku letošního roku. 21 raněných je dosud hospitalizováno. Nejtěžší zranění utrpěl řidič městského autobusu projíždějícího kolem místa atentátu - dosud je v bezvědomí.

Největší manifestace byla pozdě odpoledne v Madridu. Zúčastnili se jí premiér José María Aznar, členové vlády a další veřejní činitelé. Už v poledne tisíce Španělů v Madridu a v dalších městech držely minutu ticha před svými pracovišti, před radnicemi a sídly dalších institucí. Řidiči madridských autobusů zastavili na pět minut provoz, aby tak uctili památku tří obětí atentátu a zároveň podpořili svého těžce raněného kolegu.

Baskičtí separatisté zavraždili od začátku roku 19 osob. ETA má tak podle španělského ministerstva vnitra za 40 let působení na svém kontě 788 obětí. Opozice, především socialisté, požaduje jednotu všech demokratických stran vůči terorismu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme