Maduro chce referendum o nové ústavě. O její změnách má ještě předtím rozhodovat i jeho manželka

Venezuelský prezident Nicolás Maduro ve čtvrtek slíbil, že vyhlásí referendum o změnách ústavy, které mají vzejít z jím iniciovaného ústavodárného shromáždění. V něm má podle Madurových představ zasednout jeho manželka Cilia Floresová a další přední postavy vládnoucích socialistů. Opozice neoblíbené hlavě státu vyčítá, že se chystá změnit základní zákon země, aby se udržel u moci navzdory odporu většiny obyvatel Venezuely.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro a jeho manželka Cilia Floresová. | Zdroj: Profimedia

"Měl bych to říci jednoznačně: nová ústava projde poradním referendem, takže to budou lidé, kteří řeknou, jestli souhlasí, či ne s novou, posílenou ústavou," řekl Maduro ve státní televizi. Reagoval tím na sílící kritiku nejen opozice, ale i některých socialistických spolustraníků, že přepsání ústavy bez souhlasu parlamentu či lidí bude nedemokratické. Opozice na jeho prohlášení dosud podle agentury Reuters nereagovala.

Venezuelský prezident svolá ústavodárné shromáždění. 'Maskuje státní převrat,' varuje opozice

Číst článek

Maduro rovněž vyzval svou manželku a další socialistické předáky k účasti v pětisethlavém shromáždění, jehož obsazení bude mít vládní strana patrně zcela pod kontrolou. Muž číslo dvě v hierarchii socialistů Diosdado Cabello již oznámil, že se vzdá poslaneckého mandátu, aby se mohl ucházet o členství v ústavodárném shromáždění.

Venezuelou již téměř dva měsíce zmítají násilnosti při pouličních protestech, při nichž zemřelo již 62 lidí. Dosud poslední obětí se ve čtvrtek stala 46letá žena, která byla zastřelena při protestech ve státě Lara na západě země.

Stále nespokojenější kritici vyčítají Madurovi nejen potlačování demokratické opozice a snahu udržet se u moci za každou cenu, ale i bídnou ekonomickou situaci. Lidem se nedostává základních potravin i léků, u obchodů se tvoří mnohahodinové fronty a ceny letí vzhůru.

Maduro tvrdí, že se jeho oponenti pokoušejí o převrat v zemi za pomoci nekalých zahraničních sil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme