Maduro demonstroval proti Trumpovi. Na konec srpna ohlásil vojenské cvičení

Venezuelský prezident Nicolás Maduro dnes nařídil na konec srpna vojenské cvičení. Oznámil to před tisíci příznivců, kteří v Caracasu protestovali proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten minulý týden řekl, že USA zvažují ve venezuelské krizi několik možností, včetně vojenského řešení.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gesto venezuelského prezidenta Nicoláse Madura na manifestaci proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi | Foto: Ueslei Marcelino | Zdroj: Reuters

„Tento národ je rozhodnutý čelit extremistům a rasistům ze Spojených států,“ prohlásil Maduro na demonstraci před prezidentským palácem, kde visel velký transparent „Trump pryč z Latinské Ameriky“. Maduro oznámil, že cvičení by se v celé zemi mělo konat 26. a 27. srpna.

Podle agentury Reuters se Maduro demonstrací snaží získat politické body „bojem proti společnému nepříteli“. Trumpovy páteční výroky o možném vojenském řešení o víkendu odsoudilo i několik zemí Latinské Ameriky, včetně těch, které Madurův režim kritizují jako autoritářský. Za nepřijatelné označila slova o použití síly ze strany jakéhokoli státu proti Venezuele i opozice.

Krize ve Venezuele ohrožuje celou polokouli. USA nebudou nečinně přihlížet, řekl viceprezident Pence

Číst článek

Proti autoritářskému prezidentovi Madurovi lidé v zemi už od dubna protestují, vláda demonstrace brutálně potlačuje. Zemřelo už přes 140 lidí, většina z nich na následky střelného zranění.

Demonstrace svolává opozice, která má už rok a půl většinu v parlamentu, jehož práci ale blokuje prezidentovi nakloněný nejvyšší soud. Vládní socialisté navíc nedávno sporným způsobem ustavili nový vlastní zákonodárný orgán.

Pochybnosti panují o tom, jak velkou podporu má Maduro v armádě. Oficiálně ozbrojené síly deklarují, že stojí jednotně za vládou. V posledních týdnech ale několik důstojníků zveřejnilo na internetu videa, v nichž tvrdí opak.

Naposledy dnes publikovala na sociálních sítích video podporučice Evelyn Andradeová, která podobně jako dříve několik jejích předchůdců vyzvala ke vzpouře proti vládě. V prohlášení odsoudila porušování lidských práv venezuelským režimem a vyzvala k propuštění politických vězňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme