Venezuelané vyšli do ulic, aby podpořili opozičního lídra Guaidóa. Ten oznámil další protesty

Davy odpůrců prezidenta Nicoláse Madura se ve středu shromáždily v Caracasu a dalších velkých městech Venezuely, aby podpořily opozičního lídra Juana Guaidóa, který se minulý týden prohlásil za úřadující hlavu státu. Za šéfem opozicí ovládaného parlamentu stojí většina zemí v regionu a ve středu jej o své podpoře ujistil americký prezident Donald Trump.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za šéfem opozicí ovládaného parlamentu stojí většina zemí v regionu a ve středu jej o své podpoře ujistil americký prezident Donald Trump | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Protesty mají přimět Madura k vypsání předčasných voleb, socialistický vůdce však národu sdělil, že je ochoten před řádným termínem vypsat nanejvýš volby parlamentní.

Ve Venezuele přistálo letadlo bez pasažérů. Letí pro Rusy v zemi nebo Madura a členy vlády?

Číst článek

Tisíce lidí se začaly v ulicích scházet v poledne místního času k poklidným protestům s cílem nevyvolat zásah bezpečnostních složek. Lidé podle webu deníku El Nacional zaplnili ulice na řadě míst Caracasu, ale i například ve městě San Antonio de los Altos ve státě Miranda jižně od metropole. Kromě stovek venezuelských vlajek se v jejich rukou objevovaly transparenty jako „Pryč s diktaturou“ či „Guaidó prezident“.

Další protesty

„Mysleli si, že se dnes nechá venezuelský lid zastrašit, že rozesejí strach, ale my jsme v ulicích a v sobotu se vrátíme,“ řekl Guaidó během jedné z demonstrací před caracaskou univerzitou UCV s odkazem na plánovaná víkendová shromáždění. Nejvyšší soud, který je na straně Madura, Guaidóovi nechal obstavit účty, zakázal mu vycestovat a vede vyšetřování, které by mohlo vést i k jeho zatčení.

Pětatřicetiletý politik se za pomoci demonstrací pokouší přimět Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat nového prezidenta. Podle opozice byly loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně.

Venezuelský nejvyšší soud zakázal opozičnímu Guaidóovi vycestovat ze země a obstavil mu účty

Číst článek

Socialistický vládce, který čelí rostoucímu tlaku za podpory Ruska nebo Číny, nabídl opozici prostřednictvím ruské agentury Ria Novosti dialog zajišťovaný zahraničními prostředníky. Několik snah o rozhovory ale už v minulosti ztroskotalo, neboť Maduro nebyl ochoten přistoupit na jakékoli opoziční požadavky, jejichž cílem bylo posílit demokratické principy.

Maduro se ve středu ve státní televizi objevil uprostřed vojáků shromážděných na základně v Caracasu a ti mu hlasitě přísahali věrnost. Právě loajalita armády je považována za klíčovou podmínku jeho setrvání u moci a obrázky Madura obklopeného uniformami se podle médií staly v televizi každodenním programem.

Guaidó tento týden nabídl příslušníkům ozbrojených sil amnestii, pokud umožní nenásilný přechod k demokracii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme