Maduro je diktátor, vzkazuje po volbách ve Venezuele Washington a zavádí sankce

Spojené státy vyhlásily sankce vůči venezuelskému prezidentovi Nicholasi Madurovi. Ve svém prohlášení to uvedlo americké ministerstvo financí. Úřad Madurovi zmrazí všechny jeho účty ve Spojených státech kvůli údajnému podkopávání demokracie ve Venezuele.

Washington (Aktualizováno: 22:29 31. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Maduro, venezuelský prezident. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Administrativa Donalda Trumpa zároveň všem Američanům zakázala, aby s Madurem a jeho rodinou obchodovali. Agentura Reuters uvedla, že v prohlášení nejsou uvedené žádné sankce, které by se týkaly ropy nebo ropných výrobků.

Podle agentury Reuters se sankcemi vůči venezuelskému režimu bude zabývat taky americký Kongres. 

Krok Spojených států přichází krátce po volbách do Útavodárného shromáždění. Maduro chce s tímto novým sborem změnit podobu ústavy z roku 1999. Podle opozice tak jeho socialistická vláda hodlá nastolit dikaturu.

V posledních dnech se objevily zprávy, že Washington zvažuje uvalení sankcí na venezuelský ropný sektor. Spojené státy kupují zhruba třetinu venezuelské produkce ropy a případný bojkot by mohl mít pro venezuelské hospodářství fatální následky. Agentura Reuters v pondělí ale s odvoláním na své zdroje z Kongresu uvedla, že ropné sankce zatím vyhlášeny nebudou, ale jsou stále ve hře.

Už minulý týden uvalily USA sankce na 13 bývalých a současných činitelů Madurova režimu, jsou mezi nimi mimo jiné šéfka národní volební komise Tibisay Lucenová, ministr vnitra Néstor Reverol či šéf policie Carlos Pérez.

Václav Jabůrek, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme