Maduro složil slib. Inaugrace proběhla před alternativním parlamentem a osm měsíců předem

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro už ve čtvrtek složil přísahu jako prezident pro své další funkční období, které mu ale začíná až napřesrok v lednu. Informoval o tom deník El Nacional. Maduro tento neobvyklý krok avizoval krátce předtím na twitteru. Podle serveru Infobae jde o další Madurův diktátorský manévr.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro. | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Maduro složil přísahu jen čtyři dny po prezidentských volbách, které bojkotovala velká část opozice a které kritizovala jako nedemokratické řada zemí regionu.

Venezuela vyhostila vedení americké ambasády v Caracasu. Reagovala tak na nové sankce

Číst článek

USA kvůli tomu zpřísnily sankce vůči Venezuele a obě tyto země si vzájemně také tento týden vyhostily diplomaty.

Přísahu ale ve čtvrtek Maduro nesložil před původním parlamentem, jak stanoví ústava, nýbrž před jeho klonem - Ústavodárným shromážděním, který vládnoucí režim vytvořil po sporech s opozicí.

Ta tento krok zkritizovala jako neústavní. Připojila se i řada zemí regionu, EU i USA, které legitimitu tohoto orgánu neuznaly.

Venezuelský parlament (Národní shromáždění) vzešlý z voleb koncem roku 2015 ovládla opozice, načež ale socialistická vláda s pomocí jí nakloněného ústavního soudu práci parlamentu zablokovala. Ústavní soud prohlásil za „neplatná“ všechna rozhodnutí tohoto parlamentu.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro se svou manželkou Cilií Floresovou míří na čtvrteční inauguraci. | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Podle venezuelské ústavy se má zvolený prezident ujmout úřadu 10. ledna prostřednictvím přísahy před Národním shromážděním. „Pokud z nějakých důvodů nemůže prezident přísahat před Národním shromážděním, má tak učinit před nejvyšším soudem,“ píše se rovněž v ústavě.

Maduro byl prohlášen prezidentem pro období 2019 až 2025 v úterý ústřední národní volební komisí. Její šéfka Tibisay Lucenaová na slavnostním aktu oznámila také výsledky nedělních voleb, v nichž Maduro dostal 6,2 milionu hlasů, tedy 67,8 procent voličů.

Druhý skončil opoziční lídr Henri Falcón s 21 procenty hlasů, uvedla komise. Falcón ale už oznámil, že výsledky voleb napadne u soudu. Účast ve volbách byla rekordně nízká, jen 46 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme