Madurův režim neumožnil registraci kandidátky největší opoziční aliance. Sabotáž vlády, tvrdí

Největší opoziční alianci ve Venezuele, nazvané Jednotná demokratická platforma (PUD), se nepodařilo registrovat společnou kandidátku do prezidentských voleb. Podle opozice tomu zabránily volební úřady kontrolované vládou, které chtějí zajistit, aby prezident Nicolás Maduro neměl při hlasování 28. července silného soupeře.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro hovoří ke svým příznivcům v den, kdy se zaregistroval jako kandidát v nadcházejících prezidentských volbách, aby si zajistil další šestileté funkční období. 25. března 2024

Venezuelský prezident Nicolás Maduro hovoří ke svým příznivcům v den, kdy se zaregistroval jako kandidát v nadcházejících prezidentských volbách, aby si zajistil další šestileté funkční období. 25. března 2024 | Foto: Leonardo Fernandez Viloria | Zdroj: Reuters

Madura kvůli tomu kritizovaly Spojené státy nebo Brazílie. Aliance nicméně zaregistrovala jiného kandidáta, aby nepřišla o možnost účastnit se voleb, uvedla agentura Reuters.

Prezident Venezuely schválil zákon o vytvoření nového státu. Je to politická hra, říká novinář

Číst článek

Termín pro podání kandidátek skončil o půlnoci místního času (v úterý ráno SEČ) a registrovalo se dvanáct mužů. Jedinou ženou mohla být osmdesátiletá akademička Corina Yorisová, kterou minulý týden PUD vybrala místo své šéfky Maríi Coriny Machadové.

Ta loni v říjnu vyhrála opoziční primárky, ale od loňska má od režimu zákaz výkonu veřejných funkcí na patnáct let, který dostala mimo jiné za podporu amerických sankcí. Ty USA zavedly proti venezuelským činitelům kvůli porušování lidských práv a principů demokracie. Zákaz výkonu veřejných funkcí mají i další opoziční lídři.

PUD po uplynutí lhůty k registracím oznámila, že jí nebylo umožněno kandidátku registrovat. „Nebyl nám dovolen vstup do systému žádostí (volebního úřadu),“ uvedla PUD, která v neděli žádala prodloužit lhůtu pro podávání přihlášek o tři dny. Ústřední volební komise (CNE) tomu ale nevyhověla.

Podle zdrojů Reuters však krátce před uplynutím lhůty opoziční aliance registrovala místo Yorisové někdejšího velvyslance Edmunda Gonzálese. Opozice si tím otevřela možnost k potenciální změně kandidáta, na níž je čas až do 20. dubna. „Všichni věděli, že Machadová nemá šanci. Registrace Edmunda je zástěrka,“ řekl jeden ze zdrojů Reuters.

USA obnovují sankce proti Venezuele kvůli postupu úřadů vůči opozici. ‚Vydírání,‘ zlobí se Caracas

Číst článek

Registrovaného kandidáta má i jedna ze stran PUD. Je jím Manuel Rosales, od roku 2021 guvernér venezuelského státu Zulia. Rosales se o nejvyšší úřad ucházel už v roce 2006, kdy získal 37 procent hlasů a prohrál s tehdejším prezidentem Hugem Chávezem, jemuž dalo hlas 63 procent voličů

Rosalesův úspěch bude záviset na tom, zda ho podpoří Machadová. Ta ale vystupuje jako ostrá kritička Madurovy vlády a v minulých letech kritizovala i sérii jednání části opozice s vládou s tím, že legitimizují nedemokratický režim porušující lidská práva.

Kandidatura s pompou

A zatímco opozice měla problémy se do voleb přihlásit, Maduro podal kandidaturu s pompou a hudbou. „Přísahám na svou matku, otce i na Nejsvětější Trojici, že 28. července, v den 70. narozenin velitele Cháveze, je opět porazíme,“ řekl podle AFP Maduro na mítinku svých příznivců, oblečený tradičně ve sportovní soupravě s barvami venezuelské vlajky. „Lidé mají projekt! Lidé mají sílu! Lidé mají kandidáta: Nicoláse Madura Morose, (duchovního) Chávezova syna,“ dodal s odkazem na zesnulého prezidenta z let 1999 a 2013.

Chávez, jehož po smrti v roce 2013 Maduro vystřídal v nejvyšším úřadu, má stále řadu příznivců, z nichž mnozí Madura kritizují, že pošramotil jeho odkaz. I proto vláda zvolila pro volby datum Chávezových narozenin.

Soud ve Venezuele zakázal opoziční lídryni vykonávat veřejné funkce. Nemůže kandidovat proti Madurovi

Číst článek

Madurova vláda loni v říjnu uzavřela s částí opozice na Barbadosu dohodu o některých podmínkách voleb a opozice se domnívala, že se tím otevřela i cesta ke zrušení zákazu kandidatury Machadové. Vláda ale posléze dohodu zpochybnila a také označila za podvod říjnové opoziční primárky.

Za porušení dohody dnes zákaz kandidatury Yorisové označilo brazilské ministerstvo zahraničí. Bílý dům zase vyzval Madura, aby umožnil kandidovat všem politikům, které chce opozice do voleb nasadit.

USA po uzavření barbadoských dohod zmírnily sankce týkající se venezuelského ropného průmyslu, které ale letos opět zpřísnily poté, co Madurův režim zatkl několik představitelů opozice a potvrdil zákaz kandidatury pro Machadovou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme