Mafie 'Ndrangheta se zajímá o drogu fentanyl, varuje italská vláda. Zatím prý jen zkoumá možnosti na trhu

'Ndrangheta, nejsilnější a nejbohatší mafie v Itálii, která kontroluje evropský trh s kokainem, se zajímá o obchod se syntetickou drogou fentanyl. Podle agentury APA na to upozornil člen italského kabinetu Alfredo Mantovano.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fentanyl

Fentanyl | Zdroj: Profimedia

„Fentanyl se neomezuje jen na trh ve Spojených státech. Z informací od našich zpravodajských služeb vyplývá, že o něj má zájem 'Ndrangheta, i když v současnosti trh jen zkoumá, aby si ověřila, zda by vstup do obchodu s fentanylem byl výhodný,“ řekl Mantovano.

Příchod fentanylu na český trh je strašákem. Je levnější i nebezpečnější než heroin, varuje Vobořil

Číst článek

Ve Spojených státech se o užívání fentanylu mluví jako o epidemii, ročně v jeho důsledku zemřou desítky tisíc lidí. V poslední době se tato droga, která je padesátkrát silnější než heroin a jíž mohou být smrtelné už dva gramy, rozšiřuje i v Evropě.

Italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci oznámil, že bude více kontrol, aby se zabránilo tomu, že se fentanyl dostane do rukou italských spotřebitelů. Podle premiérky Giorgii Meloniové bude potřebovat vytvořit národní plán na zastavení šíření této drogy.

'Ndrangheta je nejsilnější skupinou v italském organizovaném zločinu. Své postavení si vybudovala díky tomu, že má kontrolu nad velkou částí kokainu dováženého do Evropy. Odborníci odhadují, že má ročně obrat odpovídající třem procentům italského HDP, tedy asi 60 miliard eur (1,5 bilionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme