Magma na Islandu stoupá k zemskému povrchu. V ulicích Grindavíku se objevily pukliny

Magma na islandském poloostrově Reykjanes, kterému podle seizmologů hrozí výbuch sopky, postoupilo z hloubky blíž k zemskému povrchu. Směs roztavených hornin a plynů je nyní asi 500 metrů pod povrchem, řekl podle agentury DPA ve středu ve státních médiích Benedikt Ófeigsson z Islandské meteorologické služby. Kvůli hrozící erupci bylo již minulý týden evakuováno asi 3700 obyvatel města Grindavík. V posledních dnech z puklin stoupá dým.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islandská vesnice Grindavík

Islandský Grindavík evakuovali minulý týden kvůli hrozící sopečné činnosti | Foto: Ben Makori | Zdroj: Reuters

Policie ve středu umožnila obyvatelům Grindavíku krátce se vrátit do města a vyzvednout si své osobní věci. U rybářského přístavu, který leží asi 40 kilometrů od metropole Reykjavíku, se tak tvořily kolony aut. Možnost návratu měli ale jen lidé, kteří se do města nedostali při podobných akcích v pondělí a úterý, uvedla agentura DPA. Z každé domácnosti má povolený vstup do města jen jeden člen. Lidé byli vyzváni, aby si před návratem do domovů připravili přesný seznam věcí, které si chtějí odvézt, aby se ve městě zbytečně nezdržovali.

Island chce vystavět ochranné zdi kolem geotermální elektrárny. Mají ji ochránit v případě sopečné erupce

Číst článek

Pod Grindavíkem se podle seizmologů vytvořil zhruba 15 kilometrů dlouhý tunel, který vede až k mořskému dnu. Při posledním, víkendovém měření bylo magma 800 metrů pod povrchem. Podle Ófeigssona je nyní kolem 500 metrů pod zemí. Stoupání magmatu vzhůru podle seizmologa napovídá také zjištěná přítomnost oxidu siřičitého ve vzduchu.

„Od půlnoci do dnešního poledne bylo v ohrožené oblasti Islandu zaznamenáno asi 800 menších otřesů půdy, což oproti předchozím dnům neznamená žádnou velkou změnu,“ řekl ve středu Ófeigsson. Zemětřesení jsou podle něj navíc podstatně slabší než v pátek.

Zvýšená seizmická aktivita vyvolává rovněž obavy z narušení letecké dopravy, protože sopečný popílek může poškodit motory letadel. Výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 000 letů.

V souvislosti s nynějšími obavami z erupce vulkánu Fagradalsfjall islandské úřady zvýšily stupeň varování pro leteckou dopravu na oranžový, tedy druhý nejvyšší; spoje z mezinárodního letiště Keflavík, které se nachází na poloostrově Reykjanes, ale zatím fungují bez omezení.

Geotermální lázně Modrá laguna, které byly minulý týden dočasně uzavřeny, prodloužily uzavírku až do 30. listopadu.

Pukliny ve vesnici Grindavík | Foto: Ben Makori | Zdroj: Reuters

ČTK, eza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme