Novoroční zázrak a vánoční dárek. Stav kojence zachráněného v Magnitogorsku se zlepšil

Stav desetiměsíčního chlapce Váni, kterého našli ruští záchranáři pod troskami zřícené části domu v uralském Magnitogorsku, se výrazně zlepšil.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruským záchranářům se z trosek po výbuchu plynu v bytovce v Magnitogorsku podařilo vyprostit živé desetiměsíční dítě | Foto: Minister of Civil Defence, Emergencies and Disaster Relief | Zdroj: Reuters

S odvoláním na ministryni zdravotnictví Veroniku Skvorcovovou to uvedl server Newsru.com. Chlapec, který pod troskami a za silného mrazu přežil více než 30 hodin, byl na Nový rok v kritickém stavu letecky přepraven z Magnitogorsku do Moskvy, kde byl hospitalizován v Institutu dětské chirurgie. Podle ministryně je štěstí, že k dispozici byl vhodný civilní spoj, takže byl chlapec do dvou hodin v nejlepším ruském centru lékařské péče o děti.

Záchranáři z trosek domu v Magnitogorsku vyprostili živého kojence. Počet obětí stoupl na 16

Číst článek

„K úternímu dni se dá říci, že to dítě je na tom podstatně lépe. Samo dýchá, aktivně reaguje, komunikuje s matkou,“ uvedla ministryně. Kojenec podle ní opět získal ztracený hlas a občas se rozbrečí. „To je velmi dobrý příznak,“ poznamenala. „To nejhorší má už za sebou. Dá se říci, že dítě přežilo a jeho stav se zlepšuje,“ zdůraznila Skvorcovová.

Chlapcova matka se podle ministryně ještě psychicky nevzpamatovala, stále se o chlapce bojí, ale je ráda, že se jeho stav zlepšuje. „Byl to skutečně novoroční zázrak, že se jej podařilo zachránit,“ prohlásila ministryně.

Vánoční dárek

„Jeho současný stav je takový malý dárek rodičům a nám všem k Vánocům,“ poznamenal Leonid Rošel, šéf Institutu dětské chirurgie, kde je chlapec hospitalizován. Dodal, že chlapec nejprve nebyl s to sám dýchat, selhávaly mu ledviny, nemohl jíst a měl mnoho dalších problémů. Potrvá ale podle něj měsíce, než se chlapec úplně „postaví na nohy“.

Při zřícení domu v Magnitogorsku zahynulo nejméně 37 lidí, další se pohřešují

Číst článek

Zatímco dříve lékaři zvažovali, zda dítě vůbec přežije, teď je řeč o následcích. Zejména pokud jde o Váňovu pravou nohu, která byla zlomená a vážně omrzlá.

Jeden ze vchodů do domu v Magnitogorsku, ležícím na předělu evropského a asijského Ruska, se po výbuchu plynu 31. prosince zhroutil. V prvních hodinách po neštěstí se záchranářům podařilo zachránit 18 lidí, dalších šest pak při rozebírání trosek. Neštěstí si podle úřadů vyžádalo 39 obětí na životech.

Neštěstí podle serveru Gazeta.ru přežila i celá Váňova rodina: matka se starším tříletým synem se sama dostala z trosek domu, zatímco otec byl na noční směně, protože v ten den jej v práci požádali, aby zaskočil za kolegu. Samotného Váňu nejspíš zachránilo to, že byl teple zabalen v kolébce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme