Při zřícení domu v Magnitogorsku zahynulo nejméně 37 lidí, další se pohřešují

Ruští záchranáři objevili v troskách domu poničeného v Magnitogorsku patrně výbuchem plynu zatím 37 mrtvých, jsou mezi nimi i čtyři děti. S odvoláním na oznámení úřadů o tom ve čtvrtek informovala agentura TASS. Osud dalších čtyř pohřešovaných lidí je stále nejasný. Předchozí bilance pondělního neštěstí v uralském městě na předělu evropské a asijské části Ruska byla 16 mrtvých.

Magnitogorsk (Aktualizováno: 7:08 3. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V úterý se záchranářům podařilo objevit živé jedenáctiměsíční dítě, které v kritickém stavu letecky přepravili do Moskvy. Panují ale pochybnosti, že může být v troskách ještě někdo živý – v Magnitogorsku v těchto dnech panuje mráz, v noci až kolem minus dvaceti stupňů Celsia.

Záchranáři z trosek domu v Magnitogorsku vyprostili živého kojence. Počet obětí stoupl na 16

Číst článek

Podle ministerstva pro mimořádné situace hledání zbylých obětí komplikuje fakt, že záchranáři nevědí, na jakém místě by se mohli nacházet. Z bezpečnostních důvodů pátrají jen v části sutin. Na jiných místech totiž hrozí, že by se mohla zřítit další patra budovy. Podle ruské verze zpravodajského serveru BBC navíc záchranáři trosky odstraňují ručně.

Pátrání po obětech bude podle místních úřadů pokračovat celou noc. Záchranné akce se současně účastní zhruba 100 záchranářů, po dvou hodinách je vždy vystřídá další směna. Na odpočinek pak mají čtyři hodiny.

Výbuch plynu je podle policistů hlavní vyšetřovací verzí neštěstí, i když v místních médiích se objevují také spekulace o teroristickém útoku. Exploze nastala v bytě ve třetím podlaží, který si den před neštěstím údajně pronajal neznámý muž. Vyšetřovatelé ale tvrdí, že v troskách zřícené části domu, který byl postaven v roce 1973, se nenašly žádné stopy výbušné látky.

V Magnitogorsku se po výbuchu zřítila část bytovky. Explozi nepřežilo sedm lidí, desítky zůstávají v troskách

Číst článek

Úřady vyhlásily smutek

V úterý ve stejné ulici explodoval mikrobus, v němž zahynuly tři osoby, napsal ruský server Znak, podle něhož ve voze cestovali teroristé. Policie podobné spekulace popřela, mikrobus údajně explodoval kvůli technické poruše.

V Čeljabinské oblasti, kde se Magnitogorsk nachází, vyhlásily úřady na středu smutek. Na úředních budovách jsou vlajky spuštěny na půl žerdi, úřady také doporučily místním televizím vyřadit z vysílání zábavné pořady. U místa neštěstí lidé vytvořili ze svíček, květin a hraček improvizovaný pomník, uvedla agentura Interfax.

V Magnitogorsku, který má více než 415 000 obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij hned v pondělí stav nouze. Lidem postiženým neštěstím gubernátor slíbil rychlou pomoc v podobě peněz i náhradního ubytování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme