Záchranáři z trosek domu v Magnitogorsku vyprostili živého kojence. Počet obětí stoupl na 16

Ruským záchranářům se z trosek výbuchem zničeného domu v Magnitogorsku podařilo vyprostit živé jedenáctiměsíční dítě. Stále není jasný osud 27 lidí, informovala tisková agentura Interfax. Počet mrtvých se vyšplhal už na šestnáct. V Čeljabinské oblasti, kde se Magnitogorsk nachází, vyhlásily úřady na středu 2. ledna smutek.

Magnitogorsk (Aktualizováno: 9:31 2. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři uslyšeli pod panely dětský pláč a po nadzvednutí trosek objevili jedenáctiměsíčního chlapečka. Dítě utrpělo těžké vnitřní zranění hlavy. Podle guvernéra Čeljabinské oblasti Borise Dubrovského přežilo jen díky tomu, že leželo v kolébce a bylo teple zabaleno.

Malý chlapec, který se podle ruských médií jmenuje Ivan, byl i tak nalezen podchlazený. Ve snaze zachránit jeho život jej zdravotníci letecky transportovali do jedné z moskevských nemocnic.

Záchranná operace pokračuje už druhým dnem – v sutinách může být ještě asi 27 lidí. Specialisté postupně rozebírají konstrukci domu, jehož část hrozila zřícením.

V Magnitogorsku se po výbuchu zřítila část bytovky. Explozi nepřežilo sedm lidí, desítky zůstávají v troskách

Číst článek

Celkově bylo podle ruských médií odvezeno nejméně 16 přeživších, včetně sedmi dětí. Místní představitelé uvedli, že do nemocnice bylo odvezeno pět zraněných, včetně dvou dětí.

Až minus dvacet

Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová vyjádřila obavy o nezvěstné, pokud se je za nynějšího mrazivého počasí nepodaří rychle najít. V pondělí i v úterý se teploty v Magnitogorsku blížily k minus dvaceti stupňům Celsia a přes noc klesly pod tuto hranici.

Úřady povolaly na místo stovky záchranářů, kteří mimo jiné evakuovali i obyvatele sousedních budov, jejichž statika je ohrožena.

V desetipatrovém domě se nacházelo 48 bytů, ve kterých žilo 120 lidí. „Vzbudil jsem se a cítil jsem, jak padám,“ popsal ruské televizi jeden ze svědků. „Zdi byly pryč, moje matka křičela a mého syna pohřbily trosky,“ dodal.

Trestní řízení

Za příčinu neštěstí je předběžně považována exploze plynu. Podobné případy nejsou v Rusku podle médií vzácné. Často souvisejí s porušováním bezpečnostních předpisů či se špatnou údržbou plynových rozvodů.

Úřady podle agentury Interfax kvůli magnitogorskému výbuchu zahájily trestní řízení pro zavinění smrti z nedbalosti.

V Magnitogorsku, který má více než 415 tisíc obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij hned v pondělí stav nouze.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme