Mahmúd Abbás a Ariel Šaron vyhlásili příměří

Naděje mezinárodního společenství na mír mezi Izraelem a Palestinou se dnes upírala do egyptského letoviska Šarm aš-Šajchu. Podle očekávání se na něm předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a izraelský premiér Ariel Šaron dohodli na zastavení vzájemného násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Abbás a H. Mubarak | Zdroj: ČTK

Kromě izraelského premiéra Ariela Šarona a předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse byl přítomen i jordánský král Abdalláh II. a hostitel - egyptský prezident Husní Mubarak. Vyjednávači, kteří summit připravovali, už včera řekli, že Šaron a Abbás v Šarm aš-Šajchu oznámí příměří, které ukončí čtyřleté prolévání krve.

V Šarm aš-Šejchu probíhalo první přímé jednání mezi nejvyššími představiteli Izraele a Palestiny od září 2000, kdy začalo palestinské povstání. Obě odpoledne vyhlásily příměří, avšak podobných prohlášení byla za poslední čtyři roky už nejméně desítka.

Dohodli se na zastavení všech násilností mezi Palestinci a Izraelci. Izrael zastaví vojenské akce proti Palestincům a propustí stovky palestinských vězňů. "Klid, který naše území poznají od tohoto dne, signalizuje začátek nové éry, začátek míru a naděje," vyjádřil přesvědčení palestinský vůdce Abbás.

Izraelský premiér Šaron označil dohodu za průlom - prezident Abbás za první krok na takzvané "Cestovní mapě" - mírovém plánu pro Blízký východ. Nebyla ale podepsaná formální smlouva o příměří, konkrétních krocích a opatřeních, které dnešní prohlášení přinese - i proto jsou pozorovatelé v hodnoceních velmi opatrní. Představitelé Izraelců i Palestinců stran už nyní hovoří o tom, že naplnění dohody záleží především na těch druhých. Gideon Meir z izraelského ministerstva zahraničí řekl stanici BBC: "V prvé řadě bychom rádi viděli úplné zastavení násilí a terorismu proti izraelskému lidu."

Nabíl El-Fahel z palestinského zastupitelského úřadu v Praze pak pro Radiožurnál uvedl: "Ale je důležité, aby také na izraelské straně existovala politická vůle umožnit palestinskému lidu zrealizovat svá legitimní národní práva."

Více než 4 roky trvající násilí na palestinských územích si vyžádalo životy více než 3 tisíc Palestinců a asi tisícovky Izraelců. Dnešní jednání v Šarm aš-Šejchu tak přineslo především naději, že by palestinské povstání mohlo být u konce.

V reakci na výsledek summitu oznámily Egypt a Jordánsko, že obnoví diplomatické styky s Izraelem. Zatím ale není jasné, kdy se velvyslanci obou zemí do židovského státu vrátí.

Milan Kopp, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme