Rada OSN schválila misi k vyšetření potlačování protestů v Íránu. Čína nebo Kuba hlasovaly proti

Rada OSN pro lidská práva ve čtvrtek schválila misi, která má vyšetřit podezření na porušování lidských práv při potlačování protivládních demonstrací v Íránu. Informovala o tom agentura Reuters. Pro návrh rezoluce, který předložily Německo a Island, se vyslovilo 25 zemí, včetně Spojených států. Šest jich bylo proti (Čína, Pákistán, Kuba, Eritrea, Venezuela a Arménie) a šestnáct se hlasování zdrželo.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest po smrti Mahsy Amíníové v Kolíně nad Rýnem

Protesty po smrti Mahsy Amíníové | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Cílem této mise bude shromáždit a analyzovat fakta dokazující porušování lidských práv při protivládních demonstracích, které v Íránu trvají od poloviny září a jsou považovány za největší protesty proti tamnímu islamistickému režimu. První výsledky vyšetřování by měla předložit na zasedání rady v polovině příštího roku.

Podle středečního sdělení Úřadu OSN pro lidská práva bylo při demonstracích zabito přes 300 lidí, včetně více než čtyřiceti dětí. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk ve čtvrtek uvedl, že bylo při těchto protestech v Íránu zatčeno na čtrnáct tisíc lidí, včetně dětí.

Mezi zatčenými jsou i čtyři desítky cizinců, oznámily tento týden íránské úřady, aniž by uvedly národnost zadržených.

Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září kvůli úmrtí 22leté Íránky kurdského původu po zatčení mravnostní policií. Mahsá Amíníová byla zadržena za špatně nasazený hidžáb, tedy šátek, který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.

Podle policie Amíníová zemřela na infarkt, podle rodiny a dalších zdrojů ale za její smrt mohou následky policejní brutality.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme