Mail on Sunday: bin Ládin nakupoval v ČR sněť a botulotoxin

Londýnský spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek v listě Mail on Sunday objevil článek, ve kterém je šokující zmínka o České republice. Autorem třístránkového článku pod titulkem "Po Armageddonu" je Simon Reeve a rozebírá v něm ideologické i operační pozadí moderních teroristů, zvláště Usámy bin Ládina a jeho skupiny Al-Kajdá. Mezi jiným píše, že podle výpovědí zajatých afghánských Arabů, vyslýchaných Egypťany, členové skupiny operující z Albánie získali z jedné laboratoře v České republice ampule sněti a smrtící virové látky botulotoxinu. Cena za vzorek údajně dosáhla 7500 dolarů. Autor o těchto transakcích neuvádí další podrobnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krizový štáb prověří, zda z českých laboratoří nezmizely nebezpečné bakterie. V reakci na údajné zjištění britských médií to oznámil ministr vnitra Stanislav Gross. Na případu už pracují dva specializované týmy. Jeden prověřuje vojenské laboratoře, druhý pak civilní zařízení. Od jednoho týmu by zpráva měla přijít zítra a od druhého pozítří. "Třetí skupina byla utvořena z pracovníků ministerstva zdravotnictví a generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, která má zmapovat, kde vůbec v minulosti se takovéto látky na území České republiky vyskytovaly."

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík v televizi Prima prohlásil, že celý svět včetně České republiky musí omezit finanční zdroje obchodních organizací Usámy bin Ládina. Podle něj totiž hlavnímu podezřelému z teroristických útoků na USA bin Ládinovi plynou peníze mimo jiné i z obchodů s českými komoditami, například traktory Zetor. Válka není podle Tvrdíka jen vojenský úder. Základní otázkou je, kde berou teroristé peníze. U pana bin Ládina se odhaduje, že má průběžně k dispozici 300 miliónů dolarů, řekl ministr Tvrdík. Dodal, že jeho příznivci pak podle některých zdrojů disponují miliardami, v jednom případě se hovoří téměř o biliónu dolarů.

Ředitel vnějších vztahů České agentury na podporu obchodu CzechTrade Jan Mach v reakci na prohlášení ministra obrany Tvrdíka vyzval naše firmy k prověřování informací o obchodních partnerech. Upozornil, že v případě Úsamy bin Ládina se může jednat i o některé evropské obchodní firmy, které nakupují výrobky za účelem jejich dalšího prodeje firmám tohoto afgánského teroristy. Naše firmy by podle Macha proto zejména v rizikových zemích měly uzavírat své kontrakty s rozmyslem.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme