Mají nouzi o tužky, žertovali Chilané na účet Čechů po aféře s 'Klausovým perem'

Do dějin se lze zapsat různě. Třeba hrdinským činem nebo založením univerzity. Někomu stačí i pero. Záběry prezidenta Václava Klause, jak si před dvěma roky při státní návštěvě Chile odnesl pero zdobené místním polodrahokamem lapis lazuli, obletěly celý svět. V Chile na příhodu s perem vzpomínali i letos. Klaus se tam vrátil na summit EU a latinskoamerických států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propiska s polodrahokamem lapis lazuli | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Byla by to dobrá příležitost, jak obnovit mír mezi našimi dvěma zeměmi, kdyby to pero vrátil,“ žertovali montéři v kongresovém centru v Santiagu de Chile.

Jméno Václava Klause jim sice nic neřeklo, ale záběry, jak si domněle nepozorovaně vzal protokolární pero a strčil je do kapsy, si dobře pamatují. Jaký dojem to v nich zanechalo o Češích? „Že mají velkou nouzi o tužky,“ smáli se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Chile natáčel o vzpomínkách místních lidí na „Klausovo pero“ Pavel Novák

Na výbuchy smíchu svých chilských přátel a známých si vzpomíná Elena Palečková, která v Chile už 10 let žije.

„Tím jsme se zapsali jako národ do paměti Chilanů. Pamatují si hodně na naše sportovce a teď se k nim přidal pan prezident Klaus. Jeho jméno si sice nepamatují, ale je to ten, který si vzal to pero,“ popisuje.

Video s kouzelnickým číslem zmizení pera vykládaného modrým polodrahokamem v kapse českého prezidenta bavilo Chilany na domácích webových serverech. Rodrigo Canalis z portálu La Tercera říká, že tento článek byl velmi sledovaný.

„Ta zpráva byla tak zajímavá proto, že záběry byly zcela jasné. Ukazovaly, jak český prezident vzal pero, prohlédl si ho, zalíbilo se mu a jak skončilo v jeho kapse,“ vzpomíná.

Kritik EU, tvůrce politiky i chilské pero. Politici a osobnosti hodnotí 10 let Klause na Hradě

Číst článek

Jeho osobní postoj k Čechům to prý nijak nezměnilo. Ví o tom, že česká společnost a její kultura jsou na výši. Že jsou všichni Češi nenechavci, si tak myslet nebude. „Ne, myslíme si, že všichni prezidenti jsou zloději,“ odpověděl Rodrigo.

Přitom pero vykládané modrým kamenem lapis lazuli není vzhledem k prezidentskému platu až tak drahé. V jedné pasáži s luxusním zbožím v centru Santiaga prodávají podobné za 50 dolarů. To je necelých tisíc korun.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme