Mají zbraně přednost před Američany? Liberálové volají po přísnějších zákonech, které nemají šanci

Masový útok v Las Vegas, po kterém zůstalo 59 obětí a stovky raněných, znovu otevřel napříč Spojenými státy diskuzi o omezení střelných zbraní. Největší pozornost se soustředí na Washington, kde politici sahají do šuplíků pro svá už notoricky známá odůvodnění, proč to nelze. Zatímco demokraté volají po přísnějších pravidlech, republikáni kondolují a viní liberály z politizace tragédie. „Myšlenky a modlitby nestačí,“ ozývá se nazpět.

Doporučujeme Washington/Las Vegas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O tom, že přání upřímné soustrasti a soucitné vzkazy, nejsou dost, napsala na svém twitterovém účtu demokratická senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová. A podobně jako ona reagují i další demokratičtí politici včetně bývalého viceprezidenta Joe Bidena.

„Kongres a Bílý dům by měly ihned jednat, aby zachránily životy. Nečinnost je neomluvitelná," uvedl Biden, který se spolu s Barackem Obamou za jeho úřadování snažil třeba o přísnější prověrky zájemců o koupi poloautomatických zbraní.

'Psychopat' a hledaný zločinec. Otec střelce z Vegas vykrádal banky, měnil identity a utíkal před FBI

Číst článek

Ani tehdy však demokraté v Kongresu neměli takovou podporu, aby jejich návrhy prošly přes odpor některých spolustraníků a republikánů. A nic se nezměnilo ani po masakru na Sandy Hook Elementary School v roce 2012, kdy 20letý Adam Lanza zastřelil 26 lidí, včetně 20 dětí.

Po nedělním útoku Stephena Paddocka, který připravil o život 59 lidí a stovky dalších zranil, se jakákoliv regulace zdá být ještě vzdálenější. S většinou v Kongresu a zastoupením v Bílém domě proti liberálním politikům stojí neústupní republikáni, kteří úpravy ostře odmítají.

Server CNN porovnal situaci v USA se zbytkem světa:

  • Podle zveřejněných dat Američané vlastní skoro polovinu (48 procent) z odhadovaných 650 milionů soukromě vlastněných zbraní na světě.

  • Američané vlastní na hlavu víc zbraní, než kdokoliv jiný na světě. Na druhém místě „zaostává“ o 33 zbraní Jemen.

  • Spojené státy tvoří méně než pět procent světové populace, je však domovem 31 procent masových vrahů, kteří při svých útocích používají střelné zbraně.

  • Počet vražd střelnou zbraní je v USA 25,2krát vyšší než v jiných zemích s vysokými příjmy.

Trump a národní trauma

Ještě během prezidentské kampaně Donald Trump opakovaně kritizoval Hillary Clintonovou za to, že se svými snahami o regulaci držení střelných zbraní snaží podkopávat druhý dodatek ústavy, který zaručuje americkým občanům právo držet a nosit zbraně a vytvářet milice. Nikdo tak nepředpokládá, že by sám tlačil na přísnější opatření.

Jak ale upozorňují američtí komentátoři, šéf Bílého domu výrazně ubral na své drsné rétorice, kterou demonstroval například po masakru v tanečním klubu v Orlandu v roce 2016. V pondělí vystoupil před Američany s výzvou, aby byli jednotní, a kondolencí rodinám obětí – bez snahy vytěžit na tragédii politické body, podotýká CNN.

„Modlíme se za celý národ, aby našel jednotu a smír,“ řekl Trump. Zda v takové rétorice bude pokračovat i nadále se ale teprve uvidí. Jedno je však nyní jisté - Trump už ví, jaké je to potýkat se s národním traumatem, které jen tak neodezní.

Z Bílého domu prozatím přišla jasná zpráva o tom, že na řešení regulací zbraní je příliš brzy. „Dnešek je den, kdy utěšujeme pozůstalé a truchlíme po těch, které jsme ztratili,“ uvedla ještě v pondělí mluvčí Sarah Sandersová.

Strach v USA prodává

Dalším důvodem, proč je podle expertů zpřísnění zákonu o zbraních málo pravděpodobné, je vlivné postavení Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která chce naopak ještě větší uvolňování pravidel.

'Kulku budu mít v krku zaseknutou asi do konce života.' Muž zachraňoval lidi v Las Vegas, sám byl postřelen

Číst článek

Kongres v současnosti řeší návrh, který má zjednodušit a zlevnit nákup tlumičů na zbraně. Zatímco odpůrci to považují za další krok usnadňující masové vraždění, zastánci argumentují obavami o kvalitu sluchu sportovních a rekreačních střelců.

Americký prezident má navíc s NRA dlouhodobě dobré vztahy a asociace ho podpořila také v loňských volbách.

Britský server The Guardian v pondělí navíc upozornil, že se opakuje schéma, jaké je možné pozorovat u všech masových útoků střelnou zbraní v USA – akcie dvou největších společností se zbraněmi prudce stoupají. Podobné nárůsty jsou podle serveru typické hlavně proto, že investoři sází na to, že strach lidí povede k vyššímu prodeji.

Diskuze napříč společností

Do diskuze o tom, kam by se měla ubírat regulace zbraní v USA v budoucnu, se přidaly mimo politiků také osobnosti ze showbyznysu a přeživší lasvegaského útoku.

Kdo byl střelec Stephen Paddock? 'Byl to chlap, který jezdil do Vegas a sázel,' říká jeho bratr

Číst článek

Třeba televizní moderátor Jimmy Kimmel ve své show kritizoval zákonodárce za to, že dostatečně rychle nejednají.

„Když nás napadne někdo s vousy, odposloucháváme telefony, vzýváme cestovní zákazy, stavíme zdi, přijímáme jakékoliv opatření, abychom zajistili, že se to nebude opakovat. Když si Američan koupí zbraň a zabíjí další Američany, potom není nic, co bychom s tím mohli udělat,“ řekl Kimmel, který se během desetiminutového monologu několikrát rozbrečel.

Za vinu to dal především politikům, jako je Donald Trump, Paul Ryan nebo Mitch McConnell, kteří se podle něj vyhýbají řešení tohoto problému, protože je má NRA, slušně řečeno, v hrsti.

Stejně se tématu ve své show věnoval také Trevor Noah, moderátor Daily Show. „Žijeme ve světě, kde se dává přednost zbrani před životy lidí,“ uvedl s tím, že za dva roky, co show moderuje, došlo k více než 20 masovým útokům střelnou zbraní a politici pokaždé tvrdí, že není na řešení regulace ten správný čas.

Ti, co (ne)změnili názor

Ke kontrole zbraní se vyjádřili také přeživší lasvegaského útoku. Dva z nich, které cituje deník The Guardian, Caren Mansholtová a Rusty Dees pro BBC Radio 4 uvedli, že jsou i po útoku stále proti regulaci zbraní.

„Největší problém pro mě i ostatní bylo, že jsme neslyšeli, že by někdo opětoval palbu. Velmi mě znepokojuje, že tam nebyl nikdo, kdo by nás chránil,“ uvedl Dees. Naopak kytarista Caleb Keeter, který v Las Vegas několik hodin před střelbou vystupoval, na svém twitteru uvedl, že svůj názor na regulaci zbraní po incidentu změnil.

„Byl jsem zastáncem druhého dodatku ústavy celý svůj život. Až do nedělní noci,“ napsal na sociální síť a pokračoval: „Potřebujeme regulace, hned. Nejvíc mi je líto, že jsem si to uvědomil až teď, když to ohrozilo mé přátele i mě samotného.“

CNN ve svém úterním článku s odkazem na průzkum Pew Research upozorňuje, že v roce 2000 38 procent republikánů a 20 procent demokratů tvrdilo, že je právo na držení zbraní důležitější než regulace vlastnictví zbraně. V době prezidentské kampaně v roce 2016 byl už ale rozdíl mezi partajemi 70 procent.

Také další průzkumy veřejného mínění ukazují, že se více Američanů přiklání k přísnějším pravidlům pro držitele zbraní, zda by ale regulace pomohly právě v případech, jako je ten Stephena Paddocka zodpovědného za střelbu v Las Vegas, nikdo s jistotou říct nedokáže.

Nevadské statistiky

Počet úmrtí způsobených střelnou zbraní v roce 2006 v Nevadě překonal počet úmrtí způsobených při dopravních nehodách. Od té doby trend stále pokračuje, alespoň to ukazují dostupná čísla z let 2004 až 2015, která zveřejnil server Quartz (viz níže) s odkazem na data US Centers for Disease Control and Prevention.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme