Majitel Kommersantu vyhodil šéfredaktora za výpad proti Putinovi

Povolební dění v Rusku má další mediální skandál. O místo dnes přišel šéfredaktor respektovaného časopisu Kommersant-Vlasť. Na svůj post rezignoval i jeho nadřízený. Důvodem je podle všeho článek věnovaný spornému hlasování, které rozpoutalo masové protesty. Desetitisíce lidí o víkendu v Rusku požadovaly zrušení voleb, které byly podle jejich názoru zmanipulované, a vypsání nového hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

www.kommersant.ru | Foto: Kommersant.ru

Majitel holdingu, do kterého Kommersant-Vlasť spadá, miliardář Ališer Usmanov řekl, že důvodem vyhazovu jsou články z pondělního čísla. Materiály podle něj hraničí s výtržností.

Články se věnovaly volebnímu dění. Podle zaměstnanců šlo o jedinou fotografii, která celý materiál doplňovala. Byl na něm zachycen volební lístek s hlasem pro liberální stranu Jabloko s červeným nápisem, vyjadřujícím se sprostě o premiérovi Putinovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební dění v Rusku sleduje zpravodajka Lenka Kabrhelová

Šéfredaktor týdeníku Maxim Kovalský je přesvědčen, že udělal správné rozhodnutí. Editoriální zaměstnanci ho podporují. Z týdeníku odchází i jeho dlouholetá zástupkyně. Naopak generální ředitel vydavatelství, který informoval o své rezignaci, nejspíš zůstane. Miliardář Usmanov zatím jeho výpověď nepřijal.

Kommersant patří k respektovaným vydavatelstvím a má velmi renomovaný deník i nové zpravodajské rádio. Dnes večer má rozjíždět svou vlastní televizi. Patří k médiím, která informují velmi otevřeně.

Jde o první případ, kdy se majitel vydavatelství vměšoval do redakční politiky. Mnozí v Rusku poznamenávají, že kdyby chtěl Usmanov obsah svých médií nějakým způsobem regulovat tak, aby se líbil Kremlu, mohl to udělat už dávno. Časopis Vlasť byl kritický vůči státní moci už dlouho před předvolební kampaní.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme