Majitel vsetínského hokejového klubu Zubík je ve vazbě
Soud uvalil vazbu na majitele vsetínského hokejového klubu HC Petra Vsetín Romana Zubíka. Předsedkyně Okresního soudu Ostrava Renata Prausová vyloučila kauci a vazbu zdůvodnila možností ovlivňování svědků a maření vyšetřování.
Pondělní Zubíkovo zatčení podle informací policie souvisí se směnkou společnosti Slovenský plynárenský průmysl na 350 milionů českých korun, kterou podepsal zavražděný generální ředitel Slovenského plynárenského podniku a exministr hospodářství Ján Ducký a kterou Zubík ručil za úvěr od Union Banky. Sportovní ředitel hokejového Vsetína Oldřich Štefl si nemyslí, že zadržení majitele by mohlo klub jakkoliv ohrozit.
V případě nejasností kolem směnky Slovenského plynárenského průmyslu je obžalován i jeho bývalý obchodní ředitel Ivan Maroši. V kauze Duckého směnek bude ale vyšetřován na svobodě. Českému rozhlasu to potvrdila sekce vyšetřování v Bratislavě. Marošiho zadrželi policisté minulý čtvrtek na hraničním přechodu s Rakouskem ve chvíli, kdy se pokoušel opustit Slovensko.
S Romanem Zubíkem měl sepsat fiktivní smouvu na nákup technologického zařízení. Na jejím základě pak Ducký podepsal směnku na 350 miliónů českých korun. Druhá fiktivní smlouva týkající se obvinění obou aktérů byla určena k nákupu akcií Chemapol Group, čímž měli způsobit plynařům škodu za 110 miliónů korun.
Na první směnku uplatnila nárok Union Banka a soudní spor vyhrála. Plynárenský podnik se odvolal a případ bude 19. dubna projednávat Nejvyšší soud. Na Slovensku se všeobecně předpokládá, že Roman Zubík je člověkem, který ví o Duckého směnkách nejvíc. On sám minulý pátek pro televizi Markýza označil obvinění na Slovensku za politickou hru.