Majitel vyhořelé textilky v Bangladéši, ve které zahynulo 110 lidí, je na útěku

Bangladéšská policie pátrá po majiteli vyhořelé textilky. Při nejtragičtějším požáru v historii země zahynulo 110 lidí a zaměstnanci obviňují právě vlastníka továrny z odpovědnosti za tak vysoký počet obětí. Už druhým dnem také pokračují demonstrace za lepší pracovní podmínky. Bangladéš je v současnosti druhým největším exportérem oděvů na světě, textilní výrobky tvoří celých 80 procent jeho exportu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V textilce v bangladéšské metropoli zahynulo při požáru 110 lidí

V textilce v bangladéšské metropoli zahynulo při požáru 110 lidí | Zdroj: Reuters

Policie viní majitele závodu ležícího asi 30 kilometrů severně od metropole Dháky z porušení bezpečnostních předpisů, devítipatrová továrna navíc měla povolení jen pro tři poschodí.

Zaměstnanci, kteří ohnivé peklo přežili, navíc tvrdí, že jim vedení přikázalo zůstat v práci s tím, že spuštěný alarm byl pouze cvičný.

Tisíc lidí proto dnes požadovalo rychlé vyšetření tragédie i zlepšení pracovních podmínek a zajištění bezpečnosti.

Od roku 2006 totiž ve zdejších textilkách zahynulo už na 700 dělníků. V Bangladéši je v provozu na 4500 textilních závodů, ve kterých pracují tři miliony lidí.

Bezpečnost práce je v zemi takřka nulová. Mnozí z dělníků pracujících v bangladéšských textilkách vydělají jen asi dolar denně. A to jim byla před dvěma lety zdvojnásobena mzda na 43 dolarů měsíčně. Kvůli levné pracovní síle se do Bangladéše, ale i jiných zemí v jihovýchodní Asii stěhují mnohé společnosti z Číny, kde se výrobní náklady naopak zvyšují.

Bangladéš jen vloni vyvezl oděvy za 19 miliard dolarů, které se prodávají po celém světě. Obchodní řetězce C&A, která prodává i v ČR, hongkongská společnost Li & Fung a americký Walmart již potvrdily, že si nechaly šít oblečení v továrně, kterou o víkendu zachvátil vůbec nejhorší požár v historii země. Walmart prý ale nevěděl o tom, že si dodavatel v dané továrně nechával některé oděvy vyrábět. I proto s ním okamžitě ukončil spolupráci.

Experti v této souvislosti vyzývají zákazníky, aby se více zajímali o to, jak vznikají třeba populární ošoupané džíny, ať už v Bangladéši nebo Číně, jak se vyrábějí barviva na spodní prádlo a další textil.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme