Majitelé bojových psů ve Vídni musí absolvovat povinné školení

V rakouské metropoli platí odedneška nová přísnější pravidla pro majitele bojových plemen psů. Téměř 90 procent obyvatel Vídně si je odsouhlasilo v lidovém hlasování. Nová pravidla se vztahují na třináct plemen včetně kříženců. Patří mezi ně argentinská doga, bulteriér, pitbull, bulmastif, staforšírský teriér, neapolský a španělský mastin či rotvajler.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulteriér

Bulteriér | Foto: Martin Smrček

Majitelé bojových psů a také všichni z rodiny či známých, kteří s nimi chodí do veřejných prostor, musí absolvovat odborné školení, aby dostali zvláštní průkaz o schopnosti ovládat tento druh psů. Pro absolvování odborného výcviku mají však majitelé přechodnou dobu jednoho roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bojových plemenech psů mluvil na Rádiu Česko psycholog psů Rudolf Desenský

Podmínkou k získání průkazu je věk nejméně 16 let, beztrestnost, zaplacené poplatky za psa a uzavřené pojištění na škody, které by zvíře mohlo způsobit. Pes musí mít v době zkoušky nejméně půl roku, musí být registrovaný a musí mít čip.

Seznam psů sestavili odborníci. Vycházeli přitom například ze síly stisku psa nebo z počtu stížností na danou rasu.

Návštěvníci Vídně průkaz na psa nepotřebují. Jejich pes ale musí mít na veřejných místech po celou dobu náhubek. Dodržování pravidel bude kontrolovat policie spolu s magistrátním veterinárním úřadem. Za jejich porušení hriozí pokuta od 250 do 14 tisíc eur. V nebezpečných situacích pak může policie psa zabavit.

V Dánsku platí úplný zákaz

Nové nařízení vyvolává mnoho emocí u ochránců zvířat, kteří ho považují za diskriminační. Bojoví psi na veřejnosti také musí mít vždy náhubek.

„Věřím, že to v Rakousku vzali lidé za správný konec. Jsou tam rozumní. U nás si to ale nedokážu představit. Proto nejsem pro zákaz, i když o nějakém omezení by se dalo mluvit. Nevím však, kdo by to kontroloval," říká Rudolf Desenský, psycholog psů a dodává:

„Jedná se o bojová plemena, kterých se lidé bojí. Ze své praxe ale vím, že mnohem více lidí pokouše například kokršpaněl než pitbull. Podle mého názoru nejde o rasu psa, ale o kompatibilitu člověka se psem. Lidé by si měli pořizovat psy, na které stačí.“

Debatu o zpřísnění pravidel rozvířil loni ve Vídni případ v jednom z parků, kdy pitbull pokousal několik lidí a zvířat. Jednoho psa zabil.

Podobná, ale i přísnější opatření jako ve Vídni platí i jinde, například v Německu ve většině spolkových zemí. V Dánsku je ode dneška 13 bojových plemen zakázáno. Tito psi se nesmějí dál rozmnožovat. Pokud se jich majitelé nezbaví, měla by zvířata dožít svůj život na krátkém vodítku a s náhubkem. Štěňata, která přišla na svět po 17. březnu, se musí prodat do ciziny, nebo utratit.

Marie Woodhamsová, Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme