Makedonci jsou pobouřeni nuceným exodem z Tetova

Stovky demonstrantů z řad slovanských Makedonců večer pochodovaly ulicemi makedonské metropole Skopje a neúspěšně se pokusily proniknout před rezidenci amerického velvyslance. Zabránily jim v tom početné policejní jednotky. Demonstrace se obešly bez incidentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobouření Makedonců vyvolává exodus jejich krajanů z oblasti Tetova na severozápadě země, kteří prchají před boji mezi albánskými povstalci a makedonskými bezpečnostními silami. Mezitím Severoatlantická aliance přiměla makedonské vládní síly a albánské povstalce z Národní osvobozenecké armády, aby obnovili příměří z 5.července. Klid zbraní byl porušen třemi dny bojů v oblasti Tetova.

Albánští povstalci se ráno začali stahovat z pozic kolem Tetova. Tyto pozice dobyli po 5. červenci, kdy vstoupilo v platnost příměří s vládními silami. Stahování rebelů potvrdily podle agentury AFP západní zdroje blízké OBSE ve Skopji. Informaci obdržel i generální tajemník NATO George Robertson po příletu do makedonské metropole. Spolu s ním přicestoval také vysoký představitel Evropské unie Javier Solana a předseda OBSE Mircea Geoana. Jejich úkolem je přimět strany k dodržování příměří a k obnovení politických rozhovorů, které by odvrátily hrozící občanskou válku.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme