Makedonci jsou pobouřeni nuceným exodem z Tetova

Stovky demonstrantů z řad slovanských Makedonců večer pochodovaly ulicemi makedonské metropole Skopje a neúspěšně se pokusily proniknout před rezidenci amerického velvyslance. Zabránily jim v tom početné policejní jednotky. Demonstrace se obešly bez incidentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobouření Makedonců vyvolává exodus jejich krajanů z oblasti Tetova na severozápadě země, kteří prchají před boji mezi albánskými povstalci a makedonskými bezpečnostními silami. Mezitím Severoatlantická aliance přiměla makedonské vládní síly a albánské povstalce z Národní osvobozenecké armády, aby obnovili příměří z 5.července. Klid zbraní byl porušen třemi dny bojů v oblasti Tetova.

Albánští povstalci se ráno začali stahovat z pozic kolem Tetova. Tyto pozice dobyli po 5. červenci, kdy vstoupilo v platnost příměří s vládními silami. Stahování rebelů potvrdily podle agentury AFP západní zdroje blízké OBSE ve Skopji. Informaci obdržel i generální tajemník NATO George Robertson po příletu do makedonské metropole. Spolu s ním přicestoval také vysoký představitel Evropské unie Javier Solana a předseda OBSE Mircea Geoana. Jejich úkolem je přimět strany k dodržování příměří a k obnovení politických rozhovorů, které by odvrátily hrozící občanskou válku.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme