Makedonci v noci rabovali v centru Skopje

V Tetovu propukly nové boje mezi makedonskou policií a povstalci. Podle šéfa policie v Tetovu Shaipa Bilalliho jsou v západní části města slyšet silné výbuchy a střelbu z automatických zbraní. Nepokoje u Tetova byly hlášeny už v noci. Nové boje zmenšují naději, že mírová dohoda, kterou Makedonci a Albánci dojednali, bude příští pondělí skutečně podepsána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky Makedonců, rozhořčených smrtí deseti vojáků zabitých albánskými povstalci, začaly v noci ničit obchody v centru Skopje. "Tetovo-Makedonie", skandovali mladí demonstranti a házeli dlažební kostky do vitrín obchodů na hlavní třídě, která vede k budově parlamentu. Rozbitými vitrínami pronikali do obchodů, které pak drancovali a odnášeli si z nich věci. Někteří starší lidé se snažili rozdivočelé mladíky zastavit. Proti demonstrantům zasáhla asi desítka policistů s helmami a neprůstřelnými vestami a snažila se je rozehnat obušky a slzným plynem. Situace se uklidnila po půlnoci. Nepokoje vypukly včera večer také v jihomakedonském městě Prilep, odkud pochází většina ze zabitých makedonských vojáků. Demonstranti vyrabovali a zapálili nejméně šest obchodů patřících Albáncům a podpálili také mešitu. Kolem deváté hodiny večer, kdy vstoupil v planost nově vyhlášený zákaz nočního vycházení, se vrátil do města klid.

U Tetova na severozápadě Makedonie došlo v noci na dnešek k novým přestřelkám mezi makedonskými vojáky a příslušníky Národně osvobozenecké Armády albánské menšiny. Při incidentech přišel jeden makedonský voják o život a další byl zraněn. Oznámil to ředitel místní nemocnice v Tetovu Rahima Thačiho. Boje mezi makedonskou bezpečností a povstalci se odehráli v okolí obce Ratae, která leží zhruba deset kilometrů severovýchodně od Tetova.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme