Makedonci v noci rabovali v centru Skopje

V Tetovu propukly nové boje mezi makedonskou policií a povstalci. Podle šéfa policie v Tetovu Shaipa Bilalliho jsou v západní části města slyšet silné výbuchy a střelbu z automatických zbraní. Nepokoje u Tetova byly hlášeny už v noci. Nové boje zmenšují naději, že mírová dohoda, kterou Makedonci a Albánci dojednali, bude příští pondělí skutečně podepsána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky Makedonců, rozhořčených smrtí deseti vojáků zabitých albánskými povstalci, začaly v noci ničit obchody v centru Skopje. "Tetovo-Makedonie", skandovali mladí demonstranti a házeli dlažební kostky do vitrín obchodů na hlavní třídě, která vede k budově parlamentu. Rozbitými vitrínami pronikali do obchodů, které pak drancovali a odnášeli si z nich věci. Někteří starší lidé se snažili rozdivočelé mladíky zastavit. Proti demonstrantům zasáhla asi desítka policistů s helmami a neprůstřelnými vestami a snažila se je rozehnat obušky a slzným plynem. Situace se uklidnila po půlnoci. Nepokoje vypukly včera večer také v jihomakedonském městě Prilep, odkud pochází většina ze zabitých makedonských vojáků. Demonstranti vyrabovali a zapálili nejméně šest obchodů patřících Albáncům a podpálili také mešitu. Kolem deváté hodiny večer, kdy vstoupil v planost nově vyhlášený zákaz nočního vycházení, se vrátil do města klid.

U Tetova na severozápadě Makedonie došlo v noci na dnešek k novým přestřelkám mezi makedonskými vojáky a příslušníky Národně osvobozenecké Armády albánské menšiny. Při incidentech přišel jeden makedonský voják o život a další byl zraněn. Oznámil to ředitel místní nemocnice v Tetovu Rahima Thačiho. Boje mezi makedonskou bezpečností a povstalci se odehráli v okolí obce Ratae, která leží zhruba deset kilometrů severovýchodně od Tetova.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme