Makedonci volí nového prezidenta

Prezidentské volby dnes začaly v bývalé jugoslávské republice Makedonii. O post hlavy státu soutěží v prvním kole sedm kandidátů. Je málo pravděpodobné, že by některý z nich získal více než 50 procent hlasů. Volby se konají za mimořádných bezpečnostních opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaň v Makedonii | Zdroj: ČTK

Více než jeden a tři čtvrtě milionu voličů má možnost volit od sedmi ráno do 20. hodiny našeho času. Největší šance se přisuzují kandidátovi vládní koalice Georgi Ivanovovi. Ten, stejně jako ostatních šest kandidátů, má ve svém programu vstup do NATO a Evropské unie.

O regulérnost voleb v multietnické zemi, společné pro Makedonce, Albánce a další národnosti, dbá sedm tisíc domácích pozorovatelů a stovky zahraničních. Evropská unie už varovala, že pokud by se volby nezdařily a provázely by je problémy, zkomplikovalo by to makedonské ambice pro vstup do Unie v dohledné době.

"Kolem 550 pozorovatelů je zahraničních, především z Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě," uvedl mluvčí Ústřední volební komise Zoran Tanevski. Mezi pozorovateli je i deset zástupců z České republiky.

Do hlasování o prezidentovi ale zasáhlo počasí, kvůli přívalům sněhu zatím nemohlo hlasovat přibližně jedno procento voličů. Jde o dvanáct tisíc Makedonců s volebním právem. Kolem jednoho sta hlasovacích míst se jim totiž neotevřelo kvůli neprůchodnosti zavátých místních cest.

Přečtěte si také:
Mimořádná bezpečnostní opatření provázejí v Makedonii volbu prezidenta
Makedonie anulovala výsledky voleb v dalších 68 okrscích
Povolební Makedonie se nevyhnula kritice zahraničních pozorovatelů
Volby v Makedonii doprovodilo násilí
Makedonský parlament si odhlasoval rozpuštění
V Makedonii bude vládnout opozice

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme