Makedonie je před podpisem celkové mírové dohody

Poté, co se zástupci nejsilnějších makedonských a albánských politických stran v Ohridu dohodli na reformě policie, budou dnes mírovou smlouvu jen dolaďovat. Rozložení sil v policii bylo posledním zásadním problémem, který zbývalo vyřešit, aby dohoda o míru a urovnání v zemi mohla být podepsána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Makedonie uvádí zpravodaj ČRo 1 - Radiožurnálu Petr Vavrouška, včera odsouhlasené kompromisní řešení počítá s tím, že do července roku 2003 přijme policie tisíc Albánců. Místní šéfové budou sice voleni ministrem vnitra, ale schvalovat je bude oblastní politická rada. Dohoda navíc předpokládá, že v budoucnu bude počet Albánců v policii odpovídat celkovému počtu albánského obyvatelstva v Makedonii, což je asi 23 procent.

Původní návrh, aby policejní sbory v oblastech, kde tvoří albánské obyvatelstvo většinu, byly složeny převážně z příslušníků tohoto etnika, neprošel. Odmítnut byl také požadavek, aby se místní policejní šéfové nezodpovídali centrální vládě ve Skopje.

Podpis celkové mírové dohody je nyní už jen otázkou několika hodin.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme