Makedonie stále neklidná

Etničtí Albánci ostřelovali kasárna německých vojáků v makedonském Tetovu. V Berlíně to oznámilo ministerstvo obrany. Informaci potvrdil i zástupce mezinárodních sil v Kosovu. Asi 100 nebo 200 příslušníků Bundeswehru poté z města odcestovalo. Z Kosova do Makedonie mají být nyní jako odstrašující prostředek převezeny tanky Leopard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky makedonské armády bojují u města Tetovo s albánskými povstalci. Ústředním náměstím v Tetovu otřásly čtyři výbuchy, pravděpodobně minometných granátů. Při explozích zřejmě nikdo nebyl zraněn. Ze města už uprchlo na 2 tisíce lidí.

Makedonský prezident Boris Trajkovski opět vyloučil jakékoli jednání s Albánci. Generální tajemník NATO George Robertson dnes v Aténách řekl, že Aliance nedovolí albánským povstalcům destabilizovat Makedonii. Generální tajemník NATO připomněl, že mírové síly KFOR posilují hlídky na hranicích mezi Kosovem a Makedonií. „Aliance nedovolí, aby malé skupinky extremistů ohrožovaly stabilitu bývalé jugoslávské republiky Makedonie.“

Pozorovatelé ale uvádějí, že Aliance se nechce zapojit do bojů mezi extremisty na půdě Makedonie a makedonskou armádou. Jednak jí to nedovoluje mandát OSN, který omezuje působnost mise KFOR pouze na území Kosova, a jednak státy NATO nechtějí vystavit své vojáky nebezpečí přímých bojů proti albánským povstalcům na severozápadě Makedonie. Aliance však hodlá podporovat tuto zemi materiálně a poskytne jí vojenské prostředky zvláště na vyhledávání min, protože Makedonie patří mezi strategické spojence západu na Balkáně. Letiště ve Skopje stejně jako železniční uzly jsou pro aktivity mise KFOR v Kosovu nezbytné.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme