Makedonie stojí na pokraji občanské války

Exodus Albánců ze severu země pokračuje. Během včerejška uprchlo do sousedního Kosova na tři sta lidí a ani večer jejich příliv neustával. Předcházely tomu další ozbrojené incidenty mezi povstalci a vládními silami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky od února už odešlo ze země 54 tisíc lidí, dalších 20 tisíc jich ze strachu z bojů opustilo své domovy. Separatisté z Národní osvobozenecké armády a makedonské úřady dodržují už týden klid zbraní, aby usnadnili obtížný dialog mezi politickými stranami o východisku z krize.

Na severu země ale téměř denně propukají ozbrojené incidenty. Makedonští a albánští politici včera pozdě večer obnovili po krátké návštěvě vysokého představitele EU pro bezpečnostní a zahraniční politiku Javiera Solany rozhovory o ukončení násilí a řešení nynější krize. Navzdory tomu, že makedonský prezident Boris Trajkovski ve středu prohlásil, že jednání o jeho mírovém plánu jsou ve slepé uličce kvůli nesplnitelným požadavkům Albánců, Solana po čtvrtečním jednání ve Skopji naznačil optimismus a věří, že může být dosaženo pokroku.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme