Makedonie stojí na pokraji občanské války

Exodus Albánců ze severu země pokračuje. Během včerejška uprchlo do sousedního Kosova na tři sta lidí a ani večer jejich příliv neustával. Předcházely tomu další ozbrojené incidenty mezi povstalci a vládními silami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky od února už odešlo ze země 54 tisíc lidí, dalších 20 tisíc jich ze strachu z bojů opustilo své domovy. Separatisté z Národní osvobozenecké armády a makedonské úřady dodržují už týden klid zbraní, aby usnadnili obtížný dialog mezi politickými stranami o východisku z krize.

Na severu země ale téměř denně propukají ozbrojené incidenty. Makedonští a albánští politici včera pozdě večer obnovili po krátké návštěvě vysokého představitele EU pro bezpečnostní a zahraniční politiku Javiera Solany rozhovory o ukončení násilí a řešení nynější krize. Navzdory tomu, že makedonský prezident Boris Trajkovski ve středu prohlásil, že jednání o jeho mírovém plánu jsou ve slepé uličce kvůli nesplnitelným požadavkům Albánců, Solana po čtvrtečním jednání ve Skopji naznačil optimismus a věří, že může být dosaženo pokroku.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme