Makedonie uzavřela hranice s Kosovem

Makedonie naléhavě žádá svolání Rady bezpečnosti OSN. Šéf makedonské diplomacie Srdjan Kerim tímto rozhodnutím reagoval na poslední incidenty na makedonsko-kosovských hranicích, při nichž zahynuli tři makedonští vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byli zabiti při útoku albánských extrémistů, kteří už několik dní okupují obec Tanuševci. Vláda ve Skopje se kvůli zvýšení napětí rozhodla uzavřít dva hraniční přechody do Kosova. Podle mluvčího českého kontingentu KFOR v Kosovu kpt. Karla Kozára však zatím tyto střety nijak výrazně činnost našich vojáků v Kosovu ani v Makedonii neovlivnily. Velení naopak předpokládá uklidnění situace.

Přímo ve Skopje jednali v noci o problému představitelé makedonské vlády a KFOR. Jak prohlásil šéf makedonské diplomacie, vojáci jeho země budou při akci proti Albáncům postupovat společně s příslušníky KFOR.

Šéf diplomacie Kerim zdůraznil, že jeho země v žádném případě není ve válečném stavu. Podle Kerima je třeba vytvořit nárazníkové pásmo na druhé straně kosovských hranic, kde by se nesměli zdržovat žádní ozbrojení civilisté. Podle oficiálních údajů se nedělní ofenzívy v Makedonii zúčastnilo asi 200 albánských ozbrojenců. Představitelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a také americký velvyslanec v Makedonii vyjádřili pochopení pro to, aby v místech střetů zasáhla armáda.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme