Makedonie volí parlament

V Makedonii ráno začaly volby do parlamentu. Všeobecně jsou považované za stěžejní pro stabilitu v zemi, která byla ještě před rokem zmítána ozbrojenými střety mezi vládními silami a albánskými povstalci. O obsazení 120 křesel v parlamentu má rozhodnout asi 1,6 miliónů oprávněných voličů, a to podle proporčního klíče, který je uplatňován poprvé od vyhlášení nezávislosti této bývalé jugoslávské republiky v roce 1991. Na regulérní průběh hlasování dohlíží asi tisícovka pozorovatelů. 800 volebních komisařů vyslala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Hlavní volební boj v rámci makedonské komunity se zřejmě odehraje mezi vládnoucí nacionalistickou stranou premiéra Ljubča Georgijevského a Sociálnědemokratickou unií opozičního předáka Branka Crvenovského. Voliči albánské národnosti se zřejmě budou rozhodovat mezi novou stranou Unie pro demokratickou integraci vedenou bývalým vojenským velitelem Alim Ahmetim a Demokratickou stranou Albánců, která je součástí nynější vládnoucí koalice.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme