Kvůli vpádu do makedonského parlamentu obžalovala prokuratura 28 lidí, včetně ministra vnitra

Makedonská prokuratura v úterý kvůli loňským násilným střetům v parlamentu obžalovala z terorismu a narušování ústavního pořádku a bezpečnosti 28 lidí, včetně někdejšího ministra vnitra Mitka Cavkova a několika opozičních zákonodárců.

Skopje Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle svědků, na které se odvolává Reuters, do parlamentu vnikli maskovaní demonstranti, které zvolení Xhaferiho roznítilo. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Makedonská prokuratura v úterý kvůli loňským násilným střetům v parlamentu obžalovala z terorismu a narušování ústavního pořádku a bezpečnosti 28 osob, včetně někdejšího ministra vnitra Mitka Cavkova a několika opozičních zákonodárců.

Do makedonského parlamentu vtrhnul dav rozzlobených demonstrantů. Zraněno bylo přes 100 lidí

Číst článek

V případě, že je soud shledá vinnými, hrozí jim až deset let vězení. Další dva lidé byli obžalováni z toho, že ostatním obžalovaným napomáhali, informoval web Balkan Insight. Datum soudu zatím stanoveno nebylo.

Rozlícenému davu vadil Albánec

Více než sto lidí bylo loni v dubnu zraněno při večerním střetu před makedonským parlamentem a uvnitř budovy, do níž vtrhli rozlícení stoupenci expremiéra Nikoly Gruevského.

Důvodem vpádu davu do budovy Národního shromáždění byla zpráva, že předsedou sněmovny byl zvolen albánský poslanec Talat Xhaferi, s jehož stranou předseda Sociálnědemokratického svazu (SDSM) Zoran Zaev domluvil koalici a sestavení nové vlády. Zaevovi se o několik týdnů později podařilo vládu sestavit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme