Makedonie žádá o další vojáky

Severoatlantická aliance by měla posílit své jednotky na hranicích mezi Makedonií a Kosovem. V centrále NATO v Bruselu o to požádal makedonský ministr zahraničí Srdjan Kerim.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATo Roebrtson prohlásil, že jednotky KFOR by měly posílit ostrahu makedonsko-kosovských hranic kvůli albánským rebelům. Experti NATO budou s makedonskými úřady navíc jednat o vojenské pomoci, která by zajistila klid v oblasti která je terčem útoků albánských extremistů. Český velvyslanec při NATO Karel Kovanda Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že Aliance má velký zájem na stabilitě Makedonie, protože prokázala Alianci veliké služby.

Makedonie posiluje vojenskou účast na svých hranicích s Kosovem, její vojáci však proti albánským útočníkům dosud nezasáhli. Situaci v pohraniční oblasti shrnuje náš zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš. K útoku albánských extremistů došlo naposledy dnes dopoledne kolem desáté hodiny, a to u obcí Košince a Brest, kde byl v noci na dnešek zabit další makedonský policista. Kvůli těmto incidentům byly také uzavřeny oba hraniční přechody do Kosova. Projet mohou pouze vojáci KFOR a zahraniční diplomaté.

Podle policejního mluvčího stojí za posledními incidenty příslušníci národní osvobozené armády UČK, kteří se v minulých dnech stáhli z vesnice Tanuševsi. Tu několik týdnů okupovali. Jak dodal, extremisté dostali nové posily z Kosova. Navíc byly v blízkosti makedonsko-kosovské hranice zpozorovány další nejméně tři skupiny ozbrojenců mířící na jih. Makedonská armáda čítající 12 tisíc mužů zatím na hranicích výrazně nezasáhla. Vláda ve Skopje se totiž obává rozpoutání většího konfliktu v rámci Makedonie. Podle pozorovatelů to ale bude nezbytné.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme