Makedonská armáda hlásí úspěch v ofenzívě proti extremistům

Albánští extremisté v Makedonii jsou zřejmě poraženi. V nočních hodinách to potvrdili představitelé makedonských ozbrojených sil i makedonské vlády. Úspěšně tak skončila včerejší ofenziva proti ozbrojencům u města Tetovo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makedonské ozbrojené síly dobyly všechny pozice, které potřebovaly, uvedl představitel ministerstva vnitra Boškovskij. Obsazeny tak byly všechny obce, kde v minulých týdnech operovali extremisté z UČK. Nejprudší boje probíhaly v Lasce a Kaire, odkud byly ve večerních hodinách evakuovány asi tři desítky tamních obyvatel. Podle policejních velitelů bude ale nutné, aby byli muži z této skupiny podrobeni takzvané parafínové zkoušce, která prokáže, zda se nepodíleli na střelbě proti vojákům.

Při celodenní ofenzívě nebyl nikdo z civilistů zabit. Informace o ztrátách na straně rebelů nebo armády zatím nebyly zveřejněny. V průběhu noci se nad Tetovem ozývala už jen velmi sporadická střelba. O vzniklé situaci jednali ve večerních hodinách makedonský prezident Boris Trajkovskij a předseda vládní Demokratické strany Albánců Arben Džaferi, který poté jednoznačně podpořil ukončení násilností v zemi.

Situace v Makedonii vyvolává stále intenzivnější diplomatickou aktivitu západu. Do Makedonie se chystá šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana a generální tajemník NATO George Robertson.

Generální tajemník NATO chce vyjádřit podporu makedonskému prezidentovi Borisi Trajkovskému v boji jeho země s albánskými extremisty a zároveň chce požádat, aby makedonská armáda nepoužívala proti povstalcům neadekvátní prostředky. Makedonská vláda by se měla podle generálního tajemníka Aliance soustředit hlavně na politické řešení krize.

George Robertson konstatoval, že makedonské armádě se podařilo izolovat albánské extremisty. Před svojí mimořádnou návštěvou Makedonie dále prohlásil, že tato země už nebude potřebovat vojenskou pomoc od Severoatlantické aliance.

Nejmenované zdroje ze sídla NATO uvádějí, že pokračující vojenské akce makedonské armády začínají experty na západě znervózňovat. Pokud by podle bruselských analytiků makedonské ozbrojené síly stupňovaly ofenzívu proti rebelům, mohlo by dojít k eskalaci konfliktu do sousedního Kosova. Představitelé kosovských Albánců v Prištině sice násilné akce albánských guerill odsoudili, ale mírové síly KFOR hlásí, že v této srbské provincii roste napětí.

Českým vojákům z mise KFOR, kteří střeží hranici mezi Kosovem a Srbskem, nehrozí nyní v souvislosti s konfliktem v Makedonii žádné nebezpečí. Potvrdil to náčelník generálního štábu České armády Jiří Šedivý s tím, že problém s albánskými separatisty se našich vojáků příliš netýká. Platí stále rozkaz zvýšené ochrany základny.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milan Fridrich, Robert Mikoláš, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme