Makedonská armáda jde do ofenzivy

Makedonské vládní síly zahájily intenzivní palbu na pozice povstalců v okolí vesnic Slupčane, Otlja a Orizare. Deset obzvláště silných detonací bylo zaznamenáno v okolí pravoslavného kláštera u vsi Matejče, který je v rukách albánských ozbrojenců z Národní osvobozenecké armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci prý na palbu vládních sil odpovídali velmi úsporně.Situace v oblasti konfliktu je značně nepřehledná. Albánští povstalci tvrdí, že získali opět kontrolu nad vesnicemi Matejče a Vaksince, ze kterých je armáda vytlačila. Tato zpráva ale nebyla potvrzena z jiných zdrojů. V oblasti konfliktu kromě toho uvízly tisíce albánských civilistů. Obzvláště znepokojující je situace v obcích Lipkovo a Otlja, kam se před boji údajně uchýlilo 8 až 15 tisíc Albánců, zejména žen, dětí a starých lidí.

Makedonský premiér Ljubčo Georgijevski nebude žádat o vyhlášení válečného stavu v zemi za účelem účinnějšího boje proti albánským povstalcům na severu země. Vyslovil se ale pro energickou akci proti povstalcům.

Záměr vyhlásit v zemi válečný stav, což by umožnilo povolat do zbraně všechny fyzicky schopné muže, vyvolal rozdílné reakce v Makedonii a spíše negativní reakci na Západě. Obzvláště rezervovaný k tomuto záměru byl makedonský prezident Boris Trajkovski. Proti vyhlášení válečného stavu se vyslovilo NATO, které tento krok označilo za kontraproduktivní. Také Albánie a Bulharsko vyzvaly Skopje, aby nevyhlašovala válečný stav.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme