Makedonská armáda jde do ofenzivy

Makedonské vládní síly zahájily intenzivní palbu na pozice povstalců v okolí vesnic Slupčane, Otlja a Orizare. Deset obzvláště silných detonací bylo zaznamenáno v okolí pravoslavného kláštera u vsi Matejče, který je v rukách albánských ozbrojenců z Národní osvobozenecké armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci prý na palbu vládních sil odpovídali velmi úsporně.Situace v oblasti konfliktu je značně nepřehledná. Albánští povstalci tvrdí, že získali opět kontrolu nad vesnicemi Matejče a Vaksince, ze kterých je armáda vytlačila. Tato zpráva ale nebyla potvrzena z jiných zdrojů. V oblasti konfliktu kromě toho uvízly tisíce albánských civilistů. Obzvláště znepokojující je situace v obcích Lipkovo a Otlja, kam se před boji údajně uchýlilo 8 až 15 tisíc Albánců, zejména žen, dětí a starých lidí.

Makedonský premiér Ljubčo Georgijevski nebude žádat o vyhlášení válečného stavu v zemi za účelem účinnějšího boje proti albánským povstalcům na severu země. Vyslovil se ale pro energickou akci proti povstalcům.

Záměr vyhlásit v zemi válečný stav, což by umožnilo povolat do zbraně všechny fyzicky schopné muže, vyvolal rozdílné reakce v Makedonii a spíše negativní reakci na Západě. Obzvláště rezervovaný k tomuto záměru byl makedonský prezident Boris Trajkovski. Proti vyhlášení válečného stavu se vyslovilo NATO, které tento krok označilo za kontraproduktivní. Také Albánie a Bulharsko vyzvaly Skopje, aby nevyhlašovala válečný stav.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme